Cobham SAILOR Fleet One Maritimt Internet System med 10 Meter Kabel (403744A-00591)
In stock
- VARUMÄRKE:
- COBHAM
- MODELL:
- FLEET ONE
- DEL #:
- 403744A-00591
- ORIGIN:
- Kina
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Cobham-SAILOR-Fleet-One
Cobham SAILOR Fleet One (403744A-00591)
Fleet One levererar global röst, regional IP-data upp till 100kbps och SMS-meddelanden
Små fartyg, stor kraft
Med sin kompakta, lätta antenn och enkla installation är SAILOR Fleet One en kostnadseffektiv ingång till världen av maritim satcom som håller dig ansluten hela tiden. Den möjliggör pålitliga röstsamtal och internetanslutning på Inmarsats Fleet One-tjänst, som utnyttjar kraften från den etablerade Inmarsat-4 satellitkonstellationen för global täckning.
Mångsidiga tillämpningar
SAILOR Fleet One möjliggör datakoppling upp till 100kbps och röstsamtal på en enda linje. Dess kapabiliteter erbjuder betydande kommunikationsfunktionalitet för ägare av mindre båtar och professionella fartyg. SAILOR Fleet One må vara liten, men den har tillräckligt med kraft för att leverera mycket bandbredd för e-post, webbläsning, sociala medier, elektroniska dokument/rapporter och maskin-till-maskin (M2M) tillämpningar.
Enkel installation
Eftersom SAILOR Fleet One-antennen är liten och lätt är den otroligt enkel att installera. Att koppla antennen till utrustningen under däck är så enkelt att entusiastiska ägare kan hantera installation och underhåll själva. Tillsammans med pålitlig, konkurrenskraftigt prissatt airtime är SAILOR Fleet One den perfekta introduktionen till satcom för små fartyg.
Oöverträffad härstamning
SAILOR Fleet One är designad enligt samma höga standarder som den befintliga SAILOR FleetBroadband produktlinjen, som använder samma Inmarsat-4 satelliter som Fleet One-tjänsten. Denna kvalitet litas på av mer än 45 000 användare runt om i världen. Med användarvänlighet och hållbarhet i fokus kan SAILOR Fleet One litas på för att tillhandahålla pålitlig, högkvalitativ kommunikation oavsett om du seglar offshore eller fiskar för att leva.
Specifications
| MODELL | FLEET ONE |
|---|---|
| DEL # | 403744A-00591 |
| GPU | 200 TOPS |
| PRODUKTTYP | SATELLITTELEFON, SATELLIT INTERNET |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| VARUMÄRKE | COBHAM |
| NÄTVERK | INMARSAT |
| ANVÄNDNINGSTYP | MARITIM |
| TYP TILLBEHÖR | SYSTEM |
| DRIFTSTEMPERATUR | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| SURVIVAL TEMPERATURE | -40° to 80°C (-40° to 176°F) |
| DATA HASTIGHET | UP TO 100 kbps (SEND / RECEIVE) |
| FREKVENS | L BAND (1-2 GHz) |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85176200 |
What's included
["403050C-00581 SAILOR Flotta Ett Ovan Däck Enhet
", "403739A-00581 SAILOR Flotta Ett Under Däck Enhet
", "403670A-00500 Thrane IP Handset inkl. Ställ, Trådad
", "37-107338 SAILOR Antennkabel, 10 meter
", "83-141368 SAILOR Flotta Ett CD rom m. UIM,QG,IG"]