Intellian v100 VSAT marint antennsystem (V3-11B)
calcActive())">
Out of stock
- VARUMÄRKE:
- INTELLIAN
- DEL #:
- V3-11B
- Warranty:
- 3 YEARS PARTS 2 YEAR LABOR
- AVAILABILITY:
- DISCONTINUED
- SKU:
- Intellian-V100-System-V3-11B
Intellian v110 är ett 1,05 meter Ku-band marint VSAT kommunikationsantennsystem. Med sin 3-axliga stabiliserade plattform och förbättrade vibrations- och stötdämpande design kan v110 prestera extremt bra på alla typer av fartyg som kräver "alltid på" och "högkvalitativ" bredbandskommunikation oavsett hur tuffa väder- och havsförhållandena är. v110 kan enkelt konfigureras för SCPC-, bredbands- eller hybridsatellitnätverk med iDirect, Comtech Vipersat och Hughes satellitmodem med ABS-kapacitet (Automatic Beam Switching). v110 är lämplig för höghastighetsinternet, väder- och sjökortsuppdateringar, e-post, fil- och bildöverföring, videokonferens, VoIP, VPN och säkerhetskopiering av databas.
v110 har ett obegränsat azimutområde för kontinuerlig spårning utan att linda upp kablarna i antennen. Det breda höjdområdet från -15 till 120 grader gör att v110 har sömlös signalmottagning medan fartyget färdas nära ekvatorn eller polarområdena.
v110 uppfyller FCC:s krav på 2-graders avstånd och är byggd med Intellians extremt höga vibrations- och stötstandarder. Den enkla designen av v110 erbjuder lättare vikt och större tillförlitlighet än någon konkurrents system i sin klass. Med den enklaste installationsdesignen och det mest användarvänliga gränssnittet du kan hitta på marknaden, garanterar v110 att du kommer att få en helt ny bredbandsupplevelse till sjöss.
Specifications
| DEL # | V3-11B |
|---|---|
| PRODUKTTYP | SATELLIT INTERNET |
| VARUMÄRKE | INTELLIAN |
| NÄTVERK | VSAT |
| ANVÄNDNINGSTYP | MARITIM |
| TYP TILLBEHÖR | ANTENNA |
| ANTENNS STORLEK | 105 cm (41.3 inch) |
| VIKT | Environ. 128 kg (282 lb) |
| RADOME HEIGHT | 151.0 cm (59.63 inch) |
| RADOME DIAMETER | 138 cm (54.3 inch) |
| AZIMUTH RANGE | Unlimited |
| ELEVATION RANGE | -20° ~ 115° |
| CROSS-LEVEL RANGE | Up to ±37° |
Write a Review