Specifications
| MODELL | 9505A |
|---|---|
| DEL # | APKT0401 |
| PRODUKTTYP | SATELLITTELEFON |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | 100% GLOBAL |
| VARUMÄRKE | IRIDIUM |
| NÄTVERK | IRIDIUM |
| SERVICE | IRIDIUM VOICE |
| ANVÄNDNINGSTYP | HANDHÅLLD |
| TYP TILLBEHÖR | HANDSET |
| FREKVENS | L BAND (1-2 GHz) |
| FUNKTIONER | PHONE, TEXT MESSAGING |
| KONSTELLATION | 66 SATELLITER |
| TALTID | UP TO 3.2 HOURS |
| STANDBYTID | UP TO 30 HOURS |
| LÄNGD | 158 mm |
| BREDD | 62 mm |
| DJUP | 59 mm |
| VIKT | 375 grams (13.2 oz) |
Iridiums globala täckningskarta

Iridium är den enda leverantören av verkligt globala satellit-röst- och datalösningar med fullständig täckning av jorden (inklusive hav, luftvägar och polarområden). Iridium-telefoner levererar viktiga kommunikationstjänster till och från avlägsna områden där ingen annan form av kommunikation är tillgänglig.