Iridium 9555 satellittelefon + Pelican 1150 fodral (begagnat, 12 månaders garanti)
In stock
- VARUMÄRKE:
- IRIDIUM
- MODELL:
- 9555 PRE-OWNED
- DEL #:
- BPKT0801
- ORIGIN:
- Thailand
- Warranty:
- 12 MÅNADER
- AVAILABILITY:
- CURRENTLY UNAVAILABLE
- SKU:
- Iridium-9555-Phone-Pelican-RES
Iridium är den enda leverantören av verkligt globala satellit-röst- och datalösningar med fullständig täckning av jorden (inklusive hav, luftvägar och polarområden). Iridium-telefoner levererar viktiga kommunikationstjänster till och från avlägsna områden där ingen annan form av kommunikation är tillgänglig.
Iridium 9555 är det ultimata inom pålitlig mobilkommunikation. Det är ett robust byggt verktyg, inte en leksak. Det kommer inte att spela spel, ta bilder eller spela MP3-filer. Vad det kommer att göra är att arbeta. Överallt. Utan undantag. Den är konstruerad för att tåla världens tuffaste miljöer, så världens tuffaste kunder kan lita på den som en kritisk livlina när och varhelst behovet tar dem.
Den innovativa designen av Iridium 9555 satellittelefon erbjuder en avsevärt reducerad storlek, en mer handvänlig formfaktor, ett intuitivt användargränssnitt och nya funktioner som en internt förvarad antenn. Den är kompakt, lätt och enkel att använda, med en ljusare skärm, en högtalartelefon, förbättrade SMS- och e-postfunktioner och en uppgraderad mini-USB-dataport. 9555-telefonen är konstruerad för att tåla och prestera bra i världens mest robusta, avlägsna och industriella miljöer, inklusive att vara vatten- och stöttålig. I kombination med det enda kommunikationsnätverket som ger verkligt global täckning, levererar 9555 den tillförlitliga, säkra, verksamhetskritiska kommunikationstjänsten i realtid som Iridium-användare har förväntat sig.
Specifications
| LEVERANS FRÅN | CALGARY, AB, CANADA |
|---|---|
| MODELL | 9555 PRE-OWNED |
| DEL # | BPKT0801 |
| PRODUKTTYP | SATELLITTELEFON |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | 100% GLOBAL |
| VARUMÄRKE | IRIDIUM |
| NÄTVERK | IRIDIUM |
| SERVICE | IRIDIUM VOICE |
| ANVÄNDNINGSTYP | MARITIM, PORTABLE |
| TYP TILLBEHÖR | HANDSET |
| FREKVENS | L BAND (1-2 GHz) |
| DRIFTSTEMPERATUR | -10°C to 55°C (14°F - 131°F) |
| DATA HASTIGHET | UP TO 2.4 kbps (SEND / RECEIVE) |
| SPRÅK SOM STÖDS | ENGLISH, ARABIC, CZECH, CHINESE, DANISH (DANSK), DUTCH (NEDERLANDS), FINNISH (SUOMI), FRENCH, GERMAN, GREEK, HEBREW, ITALIAN, JAPANESE, KOREAN, NORWEGIAN (NORSK), POLISH, PORTUGUESE, RUSSIAN, SPANISH, SWEEDISH, TURKISH |
| FUNKTIONER | PHONE, TEXT MESSAGING, FREE INCOMING CALLS*, FREE INCOMING SMS**, FREE VOICEMAIL***, PRE-OWNED |
| CERTIFIERINGAR | IRIDIUM CERTIFIED, FCC, INDUSTRY CANADA |
| KONSTELLATION | 66 SATELLITER |
| TALTID | UP TO 4 HOURS |
| STANDBYTID | UP TO 30 HOURS |
| LÄNGD | 143 mm |
| BREDD | 55 mm |
| DJUP | 30 mm |
| VIKT | 266 grams (9.4 oz) |
Feature
Iridium 9555 funktioner
Industriell design för oöverträffad hållbarhet
Kompakt fysiskt fotavtryck för strömlinjeformad portabilitet
Intuitivt användargränssnitt för direkt funktionalitet
Förbättrad kapacitet för SMS och e-postmeddelanden
Integrerad högtalartelefon
Headset och handsfree-funktion
Internt stuvad antenn
Mini-USB dataport och stöd för telefon som modem
21 menyspråk som stöds
Visa
200 tecken upplyst grafisk display
Volym-, signal- och batteristyrkemätare
Upplyst väderbeständig knappsats
Samtalsfunktioner
Integrerad högtalartelefon
Snabbanslut till Iridium röstbrevlåda
Tvåvägs SMS och kort e-postfunktion
Förprogrammerbar internationell åtkomstkod (00 eller +)
Brevlåda för röst-, numeriska och textmeddelanden
Valbara ring- och varningssignaler (8 val)
Minne
100-posters intern adressbok, med kapacitet för flera telefonnummer, e-postadresser och anteckningar
SIM-korts adressbok med kapacitet för 155 poster
Samtalshistorik behåller mottagna, missade och uppringda samtal
Användningskontrollfunktioner
Användarkonfigurerbara samtalstimer för att hantera kostnader
Knapplås och PIN-lås för extra säkerhet
What's included
Iridium 9555 Global täckningskarta

Iridium levererar viktiga kommunikationstjänster till och från avlägsna områden där ingen annan form av kommunikation är tillgänglig. Iridium®-nätverket drivs av en unikt sofistikerad global konstellation av 66 cross-linked Low-Earth Orbit (LEO)-satelliter, och tillhandahåller högkvalitativa röst- och dataanslutningar över hela planetens yta, inklusive över luftvägar, hav och polarområden. Tillsammans med sitt ekosystem av partnerföretag, levererar Iridium en innovativ och rik portfölj av pålitliga lösningar för marknader som kräver verkligt global kommunikation.
På bara 780 kilometer från jorden betyder närheten till Iridiums LEO-nätverk pol-till-pol-täckning, en kortare överföringsväg, starkare signaler, lägre latens och kortare registreringstid än med GEO-satelliter. I rymden är varje Iridium-satellit kopplad till upp till fyra andra som skapar ett dynamiskt nätverk som dirigerar trafik mellan satelliter för att säkerställa global täckning, även där traditionella lokala system inte är tillgängliga.
