Iridium Extreme 9575N satellittelefon i säkerhetsgul (CPKTN1901-002)
Out of stock
- VARUMÄRKE:
- IRIDIUM
- MODELL:
- 9575N EXTREME IN SAFETY YELLOW
- DEL #:
- CPKTN1901-002
- ORIGIN:
- Thailand
- Warranty:
- 12 MÅNADER
- AVAILABILITY:
- SUBJECT TO AVAILABILITY
- SKU:
- Iridium-9575-Satellite-Phone-Yellow
Förbättrad röstkvalitet, integrerad högtalartelefon och handsfree-funktion gör Iridium 9575 till det smarta valet.
Iridium 9575 Extreme är SMS-aktiverad så att du kan hålla kontakten och dela erfarenheter med andra genom lättanvända textmeddelanden. Skicka gratis SMS/SMS .
Iridium Extreme är utrustad med en programmerbar nödknapp som aktiverar kritisk, snabb respons när du behöver det som mest. Det är den enda satellittelefonen med GPS-aktiverad SOS-knapp med nödtjänster som stöds av GEOS Travel Safety Group , ingår utan extra kostnad. Se Detaljer .
Iridium 9575 Extreme är utrustad med platsbaserade tjänster (LBS) som möjliggör GPS-positionering och låter dig sätta punkt och dela dina koordinater var som helst på jorden.
Specifications
| MODELL | 9575N EXTREME IN SAFETY YELLOW |
|---|---|
| DEL # | CPKTN1901-002 |
| PRODUKTTYP | SATELLITTELEFON |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | 100% GLOBAL |
| VARUMÄRKE | IRIDIUM |
| NÄTVERK | IRIDIUM |
| SERVICE | IRIDIUM VOICE |
| ANVÄNDNINGSTYP | HANDHÅLLD |
| TYP TILLBEHÖR | HANDSET |
| DATA HASTIGHET | UP TO 2.4 kbps (SEND / RECEIVE) |
| SPRÅK SOM STÖDS | ENGLISH, ARABIC, CZECH, CHINESE, DANISH (DANSK), DUTCH (NEDERLANDS), FINNISH (SUOMI), FRENCH, GERMAN, GREEK, HEBREW, HUNGARIAN, ITALIAN, JAPANESE, KOREAN, NORWEGIAN (NORSK), POLISH, PORTUGUESE, RUSSIAN, SPANISH, SWEEDISH, TURKISH |
| INGRESS PROTECTION | IP 65 |
| FREKVENS | L BAND (1-2 GHz) |
| FUNKTIONER | PHONE, TEXT MESSAGING, GPS, SOS, FREE INCOMING CALLS*, FREE INCOMING SMS**, FREE VOICEMAIL*** |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85176200 |
| KONSTELLATION | 66 SATELLITER |
| TALTID | UP TO 4 HOURS |
| STANDBYTID | UP TO 30 HOURS |
| LÄNGD | 140 mm (5.5") |
| BREDD | 60 mm (2.36") |
| DJUP | 27 mm (1.06") |
| VIKT | 247 grams (8.7 oz) |
Feature
Iridium 9575 Extreme funktioner
• GPS-aktiverade platsbaserade tjänster
• Spårning online
• Skräddarsydda lösningar för olika marknader
• Tillbehör för att dramatiskt förbättra personlig kommunikation
• Satellite Emergency Notifcation Device (SEND) kompatibel SOS-knappdesign
• Pålitlig tvåvägs global täckning
• Den tuffaste satellittelefonen av militär kvalitet som någonsin byggts
What's included
Iridiums globala täckningskarta

Iridium levererar viktiga kommunikationstjänster till och från avlägsna områden där ingen annan form av kommunikation är tillgänglig. Iridium®-nätverket drivs av en unikt sofistikerad global konstellation av 66 korslänkade Low-Earth Orbit-satelliter (LEO), och tillhandahåller högkvalitativa röst- och dataanslutningar över hela planetens yta, inklusive över luftvägar, hav och polarområden. Tillsammans med sitt ekosystem av partnerföretag, levererar Iridium en innovativ och rik portfölj av pålitliga lösningar för marknader som kräver verkligt global kommunikation.
På bara 780 kilometer från jorden betyder närheten till Iridiums LEO-nätverk pol-till-pol-täckning, en kortare överföringsväg, starkare signaler, lägre latens och kortare registreringstid än med GEO-satelliter. I rymden är varje Iridium-satellit kopplad till upp till fyra andra som skapar ett dynamiskt nätverk som dirigerar trafik mellan satelliter för att säkerställa global täckning, även där traditionella lokala system inte är tillgängliga.