Iridium 9603N SBD Transceiver
In stock
- VARUMÄRKE:
- IRIDIUM
- MODELL:
- 9603N
- DEL #:
- SBDN9603E
- ORIGIN:
- Thailand
- Warranty:
- 12 MÅNADER
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Iridium-9603N-SBD-Transceiver
- Buy 5 for 174,52 € 174,52 € each and save 1%
- Buy 20 for 172,76 € 172,76 € each and save 2%
- Buy 50 for 171,00 € 171,00 € each and save 3%
- Buy 100 for 167,47 € 167,47 € each and save 5%
Iridium 9603N SBD Transceiver
En revolution i skala, den kompakta Iridium 9603N är världens minsta kommersiellt tillgängliga tvåvägs satellitdatasändtagare, designad för applikationer där utrymmet är oumbärligt och anslutning är avgörande.
En fjärdedel av volymen och halva fotavtrycket för Iridium 9602, den innovativa Iridium 9603-transceivern kombinerar den globala täckningen av Iridium-satellitkonstellationen med den låga latensen hos Iridium Short Burst Data Service för att tillhandahålla mycket tillförlitlig satellitkommunikation från pol till pol.
Med den minsta formfaktorn av alla kommersiella satellitsändtagare som finns tillgänglig idag, är Iridium 9603 idealisk för utrymmesbegränsade applikationer inklusive övervakning, spårning och larmsystem. Den är också mycket prisvärd och kostar bara något mer än den tidigare generationens Iridium 9602.
Iridium 9603-transceivern levererar tvåvägskommunikation i en anmärkningsvärd skala och utökar den Iridium-anslutna användarbasen ytterligare över hela världen.
Miljöspecifikationer
Driftstemperaturområde: -40ºC till +85ºC
Driftfuktighetsområde: _ 75 % relativ luftfuktighet
Förvaringstemperaturområde: -40ºC till +85ºC
Förvaring Luftfuktighetsområde: _ 93 % RH
RF-gränssnitt
Frekvensområde: 1616 MHz till 1626,5 MHz
Duplexmetod: TDD (Time Domain Duplex)
Ingångs-/utgångsimpedans: 50 ohm
Multiplexeringsmetod: TDMA/FDMA
DC-strömingång
Matningsspänningsområde: 5,0V +/- ,5V DC
Matning Ingångsspänning Ripple: <40mV pp
Tomgångsström (topp): 156mA
Tomgångsström (genomsnitt): 34mA
Sändningsström (genomsnitt): 145mA
Sändningsström (topp): 1,3A
Mottagningsström (genomsnitt): 39mA
Mottagningsström (topp): 156mA
SBD-meddelandeöverföring – Medelström: 158mA
SBD-meddelandeöverföring – Genomsnittlig effekt: <= 0,8 W
Specifications
| MODELL | 9603N |
|---|---|
| DEL # | SBDN9603E |
| PRODUKTTYP | SATELLITE M2M |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | 100% GLOBAL |
| VARUMÄRKE | IRIDIUM |
| NÄTVERK | IRIDIUM |
| SERVICE | IRIDIUM SBD |
| ANVÄNDNINGSTYP | MARITIM, FORDONS |
| POWER REQUIREMENTS | +5 V +/- 0.5 V |
| DRIFTSTEMPERATUR | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| FREKVENS | L BAND (1-2 GHz) |
| APPLICATIONS | ENVIRONMENT & SAFETY MONITORING, FLEET MANAGEMENT, PERSONNEL & ASSET TRACKING, REMOTE AUTOMATION & CONTROL |
| CERTIFIERINGAR | CE COMPLIANCE, FCC |
| KONSTELLATION | 66 SATELLITER |
| LÄNGD | 31.5 mm |
| BREDD | 29.6 mm |
| DJUP | 8.1 mm |
| VIKT | 11.4 gr |
Feature
Features
- Single header connector for Power & On/Off Control
- RS232 Interface (Simple AT command interface)
- Network Available
- Light weight (11.4 grams)
- Small single board transceiver (34.5mm X 29.6mm X 8.1mm)
- Iridium Short Burst Data service
- Mobile originated messages up to 340 bytes
- Mobile terminated messages up to 270 bytes
- Low, uniform global latency (less than 1 minute)
- Coverage in areas not serviced by cellular
Iridiums globala täckningskarta

Iridium är den enda leverantören av verkligt globala satellit-röst- och datalösningar med fullständig täckning av jorden (inklusive hav, luftvägar och polarområden). Iridium-telefoner levererar viktiga kommunikationstjänster till och från avlägsna områden där ingen annan form av kommunikation är tillgänglig.