Iridium GO! WiFi Smartphone Adapter + Fri frakt!!! (AHKT1301) - FÖREGNAD
Out of stock
- VARUMÄRKE:
- IRIDIUM
- MODELL:
- GO!
- DEL #:
- AHKT1301
- ORIGIN:
- Malaysia
- Warranty:
- 12 MÅNADER
- AVAILABILITY:
- SUBJECT TO AVAILABILITY
- SKU:
- Iridium-GO-WiFi-Adapter-Pre-Owned
Iridium GO! WiFi-smartphoneadapter för Android och iOS
Iridium GO! skapar den första pålitliga globala anslutningen någonsin för röst- och datakommunikation på din smartphone eller upp till 5 mobila enheter. Inga problem. Inga roamingavgifter. Bara ansluten och i kontakt var du än är, när du behöver, med de enheter du litar på varje dag.
Ta personlig kommunikation vidare
Iridium GO! är olik något som världen har sett tidigare. Den här kompakta, robusta och bärbara enheten drivs av världens längst räckande nätverk och utökar dramatiskt kapaciteten för alla smartphones, bärbara datorer eller surfplattor genom att skapa en satellitstödd Wi-Fi-hotspot var som helst på planeten.
Förvandla din smartphone
Iridium GO! förvandlar omedelbart din betrodda enhet till ett globalt kommunikationskraftpaket. För företagsklättrare och helgkrigare, privatpersoner, företag eller regeringar, för alla som är på resande fot, utanför räckhåll eller utanför nätet till lands eller till sjöss Iridium GO! möjliggör pålitliga röst- och datafunktioner för din smartphone eller upp till 5 mobila enheter.
En personlig kommunikationsrevolution
Enkel
Iridium GO! möjliggör satellitanslutning för dina mobila enheter där markbundna nätverk inte kan. Vänd helt enkelt upp den inbyggda antennen och den batteridrivna enheten ansluter snabbt och automatiskt till Iridium LEO-satellitkonstellationen för att skapa en Wi-Fi-hotspot var som helst inom en radie på cirka 30,5 meter (100 fot). Du kan enkelt ansluta och använda flera enheter inom detta område med Iridium GO! Ansökan.
Mångsidig
Iridium GO! stöder ett komplett utbud av global kommunikation, inklusive:
Mobil
Du kan ta Iridium GO! var som helst. Den är tillräckligt liten för att få plats i fickan och, precis som andra Iridium-enheter, tillräckligt tålig för att tåla regn, sand, damm och tuff användning. Den kan bäras, enkelt stuvas i ryggsäcken eller monteras i fordon, flygplan och båtar för mobila applikationer.
Innovativ
Iridium GO kombinerar det bästa som både satellit- och mobiltelefoner erbjuder! är den första i en helt ny kategori av personliga satellitanslutningsenheter. Det är också en kraftfull utvecklingsplattform optimerad för Iridium-partners att bygga applikationer, vilket utökar kommunikationsmöjligheterna ytterligare på avlägsna platser.
Prisvärd
Iridium GO! är en prisvärd lösning för verkligt global anslutning. Den utnyttjar och utökar dina befintliga betrodda enheter, är kompatibel med Apples och Androids operativsystem och eliminerar roamingavgifter. Det gör att anslutningar kan delas mellan flera användare och stöds av prisvärda planer som håller röst- och datakostnaderna rimliga.
Dina mobila enheter kommer nu att fungera var som helst på planeten
|
Specifications
| MODELL | GO! |
|---|---|
| DEL # | AHKT1301 |
| PRODUKTTYP | SATELLITTELEFON |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | 100% GLOBAL |
| VARUMÄRKE | IRIDIUM |
| NÄTVERK | IRIDIUM |
| SERVICE | IRIDIUM VOICE, IRIDIUM GO! |
| ANVÄNDNINGSTYP | PORTABLE |
| INGRESS PROTECTION | IP 65 |
| FREKVENS | L BAND (1-2 GHz) |
| FUNKTIONER | PHONE, TEXT MESSAGING, GPS, SOS |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85176200 |
| KONSTELLATION | 66 SATELLITER |
| TALTID | UP TO 5.5 HOURS |
| STANDBYTID | UP TO 15.5 HOURS |
| LÄNGD | 114 mm (4.5") |
| BREDD | 83 mm (3.25") |
| DJUP | 32 mm (1.25") |
| VIKT | 304 grams (10.72 oz) |
Iridiums globala täckningskarta

Iridium är den enda leverantören av verkligt globala satellit-röst- och datalösningar med fullständig täckning av jorden (inklusive hav, luftvägar och polarområden). Iridium-telefoner levererar viktiga kommunikationstjänster till och från avlägsna områden där ingen annan form av kommunikation är tillgänglig.
Stöd
Firmware för Iridium GO!®
Ladda ner den senaste GO! Iridium (1.5.2)
GÅ! Iridium 1.5.2
och riktlinjer för uppdatering av firmware




