Thuraya XT PRO satellittelefon
Out of stock
- VARUMÄRKE:
- THURAYA
- MODELL:
- XT PRO
- Warranty:
- 12 MÅNADER
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Thuraya-XT-PRO-Satellite-Phone
- Buy 2 for 954,94 € 954,94 € each and save 2%
- Buy 5 for 945,20 € 945,20 € each and save 3%
- Buy 10 for 935,45 € 935,45 € each and save 4%
- Buy 20 for 925,71 € 925,71 € each and save 5%
Thuraya XT PRO satellittelefon
Thurayas XT-PRO är världens mest avancerade satellittelefon. Designad för professionella användare, den här robusta och robusta satellittelefonen är utrustad med en lång batteritid, vilket säkerställer att du är uppkopplad var du än är.
Den första satellittelefonen på marknaden som har alla tre stora navigationssystem, denna mycket flexibla telefon har GPS, Beidou och Glonass-kapacitet. Den här satellittelefonen har den största displayen av någon satellittelefon på marknaden och kommer med härdat Gorilla®-glas för att passa de tuffaste miljöer. Skärmen är bländskyddad, vilket ger optimal synlighet i starkt solljus och en ljusstyrkesensor justerar automatiskt bakgrundsbelysningen på din skärm.
Detta är en överlägsen telefon med en mer robust miljöklassning (IP55), en större skärm än sin föregångare, Thuraya XT och erbjuder GPS-kapacitet och en SOS-knapp.
Valbara navigationssystem
Med XT-PRO kan du välja ditt föredragna navigationssystem och välja mellan GPS, BeiDou och Glonass för högsta noggrannhet och extra säkerhet i varje region.
Längsta samtalstid på någon satellittelefon
Thurayas XT-PRO erbjuder en taltid på upp till 9 timmar och har en standbytid på upp till 100 timmar, vilket ger dig pålitlig och robust kommunikation var du än behöver den.
Bländskyddande Gorilla® glasskärm
XT-PRO satellittelefon är designad för de tuffaste miljöer. Den är byggd med härdat glas och med en anpassad utomhusdisplay för enkel synlighet även i direkt solljus.
Dedikerad SOS-knapp
För dem som befinner sig i tider av nöd, har XT-PRO en lättanvänd dedikerad SOS-knapp som kan användas även när satellittelefonen är avstängd. Allt du behöver göra är att trycka och hålla ned SOS-knappen i 3 sekunder. Detta startar telefonen och skickar ett larm (ett samtal och/eller ett SMS) till valfritt förprogrammerat nummer.
Kompakt och robust design
Thuraya XT-PRO är liten nog att få plats i fickan och är jetvatten- och dammbeständig samt stötsäker.
Samtal, SMS, fax och internetuppkoppling
Med satellittelefonen XT-PRO kan du ringa samtal, skicka SMS och faxa. Dessutom kan du ansluta din bärbara dator eller PC för att komma åt internet i satellitläge när markbundna nätverk inte är tillgängliga.
Stöds av det mest robusta och kraftfulla satellitnätverket
Thurayas system är känt för att ha det mest tillförlitliga satellitnätverket och den avancerade rundstrålande antennen på Thuraya XT-PRO säkerställer en oavbruten signal när man går eller rör sig, och erbjuder full walk-and-talk-kapacitet. Thuraya XT-PRO gör det också möjligt för dig att ta emot ett samtalsmeddelande även om din satellitsignal är för svag för att ta emot själva samtalet. Detta är särskilt användbart när Thuraya XT-PRO ligger i fickan med antennen nedfälld och håller dig ansluten hela tiden. Thurayas pålitliga satellitnätverk och XT-PRO:s avancerade rundstrålande antenn ger en oavbruten signal när du är på resande fot. Så vart din affärsverksamhet än tar dig kommer du att vara glad att veta att du har full walk-and-talk-kapacitet till hands. Thuraya XT-PRO ger dig också ett samtalsmeddelande även när satellitsignalen är för svag för att du ska kunna ta emot själva samtalet. Detta är särskilt användbart när XT-PRO är i fickan och antennen är stuvad. Vi håller dig uppkopplad hela tiden.
Ytterligare egenskaper
För enkelhetens skull har vi lagt till ytterligare funktioner till din satellittelefon. Dessa inkluderar: en högtalartelefon, en adressbok, larm, en kalkylator, en kalender, samtalsloggar, konferenssamtal, kontaktgrupper, snabbuppringning, ett stoppur, världstider och mycket mer.
Specifications
| LEVERANS FRÅN | DUBAI, UAE |
|---|---|
| MODELL | XT PRO |
| PRODUKTTYP | SATELLITTELEFON |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | EUROPE, AFRICA, ASIA, AUSTRALIA |
| VARUMÄRKE | THURAYA |
| NÄTVERK | THURAYA |
| SERVICE | THURAYA VOICE |
| ANVÄNDNINGSTYP | HANDHÅLLD |
| TYP TILLBEHÖR | HANDSET |
| FREKVENS | L BAND (1-2 GHz) |
| DRIFTSTEMPERATUR | -10°C to 55°C (14°F - 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| SPRÅK SOM STÖDS | ENGLISH, ARABIC, BAHASA INDONESIA, FARSI, FRENCH, GERMAN, HINDI, ITALIAN, PORTUGUESE, RUSSIAN, SPANISH, TURKISH, URDU |
| INGRESS PROTECTION | IP 55 |
| FUNKTIONER | PHONE, TEXT MESSAGING, GPS, SOS |
| KONSTELLATION | 2 SATELLITER |
| TALTID | UP TO 9 HOURS |
| STANDBYTID | UP TO 100 HOURS |
| LÄNGD | 128 mm (5.04") |
| BREDD | 53 mm (2.09") |
| DJUP | 27 mm (1.06") |
| VIKT | 212 grams (7.47 oz) |
Thuraya XT PRO Täckningskarta

Thurayas robusta satellitnätverk ger täckning på de mest avlägsna platserna, vilket säkerställer trängselfri satellitkommunikation för att hålla dig uppkopplad hela tiden. Från innovativ satellitdesign till tillförlitligheten hos varje Thuraya-enhet och tillbehör, vi tillhandahåller en verkligt överlägsen satellitkommunikationslösning bortom gränserna för markbundna system och cellulära nätverk.
Thurayas nätverk täcker inte Nord- eller Sydamerika.