Starlink Aviation High Speed Satellite Internet Kit for Aircraft
calcActive())">
This is the fastest satellite internet device available with streaming speeds up to 100Mbps! Power source required.
In stock
- ZNAMKA:
- STARLINK
- MODEL:
- HIGH SPEED INTERNET KIT FOR AIRCRAFT
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 7-14 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Starlink-Aviation-High-Speed-Kit
Starlink Maritime High Performance Satellite Kit Terminal for Boats
How to Setup and Install your Starlink Kit
Specifications
| MODEL | HIGH SPEED INTERNET KIT FOR AIRCRAFT |
|---|---|
| TIP IZDELKA | SATELITSKI INTERNET |
| USAGE AREA | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| ZNAMKA | STARLINK |
| OMREŽJE | STARLINK |
| VRSTA UPORABE | AVIATION |
| VRSTA DODATKA | TERMINAL |
| DELOVNA TEMPERATURA | -30ºC to 55ºC (-22°F to 131°F) |
| SUPPORTED LANGUAGES | ENGLISH |
| INGRESS PROTECTION | IP 54 (TERMINAL), IP 56 (ANTENNA) |
| FREQUENCY | Ka BAND, Ku BAND |
| CERTIFIKATI | FCC |
| OZVEZDJE | VEČ 5000 SATELITOV |
| DOLŽINA | 575 mm |
| PREMER | 575 mm |
| DEPTH | 41 mm |
| UTEŽ | 5.9 kg (13 lbs) without Cable; 6.7 kg (15 lbs) with 8 m (26.2 ft) Cable |
What's included
Write a Review