Starlink Aviation High Speed Satellite Internet Kit for Aircraft
calcActive())">
This is the fastest satellite internet device available with streaming speeds up to 100Mbps! Power source required.
In stock
- MARKA:
- STARLINK
- MODEL:
- HIGH SPEED INTERNET KIT FOR AIRCRAFT
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 7-14 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Starlink-Aviation-High-Speed-Kit
Starlink Maritime High Performance Satellite Kit Terminal for Boats
How to Setup and Install your Starlink Kit
Specifications
| MODEL | HIGH SPEED INTERNET KIT FOR AIRCRAFT |
|---|---|
| TIPI I PRODUKTIT | INTERNETI SATELIT |
| ZONA E PËRDORIMIT | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| MARKA | STARLINK |
| RRJETI | STARLINK |
| PËRDORIMI I LLOJIT | AVIATION |
| LLOJI AKSESORIT | TERMINAL |
| TEMPERATURA E FUNKSIONIMIT | -30ºC to 55ºC (-22°F to 131°F) |
| GJUHËT E MBËSHTETURA | ENGLISH |
| INGRESS PROTECTION | IP 54 (TERMINAL), IP 56 (ANTENNA) |
| FREKUENCA | Ka BAND, Ku BAND |
| ÇERTIFIKIMET | FCC |
| PLOJËSI | MBI 5000 SATELITË |
| GJATËSIA | 575 mm |
| GJERËSIA | 575 mm |
| THELLESI | 41 mm |
| PESHA | 5.9 kg (13 lbs) without Cable; 6.7 kg (15 lbs) with 8 m (26.2 ft) Cable |
What's included
Write a Review