Beam IsatDock2 MARINE för Inmarsat IsatPhone 2 (ISD2 MARINE)
Beam IsatDock2 MARINE för Inmarsat IsatPhone 2 (ISD2 MARINE)
BEAM IsatDock2 MARINE är en IP54-klassad intelligent dockningsstation för IsatPhone 2 som är speciellt utformad för maritima tillämpningar. MARINE Dock stöder rösttjänster via Bluetooth, RJ11/POTS, handsfree högtalartelefon eller den aktiva sekretesshandseten. IsatPhone 2 är helt innesluten i dockningsenheten samtidigt som den ger full tillgång och funktionalitet för användaren.
IsatDock2 MARINE stöder funktionaliteten för Personlig Larm och Hjälp Larm av IsatPhone 2-handseten. Personliga larmmeddelanden kan utlösas via ett enda knapptryck på IsatDock2 MARINE. Det kommer omedelbart att skicka din GPS-position samt ditt förkonfigurerade meddelande via SMS eller e-post. MARINE Dock stöder också installationen av en extern pendel eller larmknapp som kan installeras på en bekväm plats.
IsatDock2 MARINE gör att IsatPhone 2-handseten kan användas i en mängd olika maritima tillämpningar, den intelligenta RJ11/POTS-gränssnittet möjliggör kabeldragningar på upp till 600 m för att ansluta standard kabelbundna, trådlösa eller DECT-handset som kan användas eller alternativt gränssnittas med ett PBX-system som presenterar standard ringsignaler, upptagna och uppringningstoner som ett standard telefon nätverk.
IsatPhone 2-handseten passar säkert i dockan, dess funktioner inkluderar telefonladdning, USB-dataport, inbyggd ringsignal och möjliggör att antenn och ström är permanent anslutna till dockan redo för användning.
Specifications
| MODELL | ISATDOCK2 MARINE |
|---|---|
| DEL # | ISD2Marine |
| PRODUKTTYP | SATELLITTELEFON |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| VARUMÄRKE | BEAM |
| NÄTVERK | INMARSAT |
| SERVICE | INMARSAT VOICE |
| ANVÄNDNINGSTYP | MARITIM |
| TYP TILLBEHÖR | DOCKING STATION |
| DRIFTSTEMPERATUR | -30°C to 70°C (-22°F to 158°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -35°C to 85°C (-31°F to 185°F) |
| INGRESS PROTECTION | IP 54 |
| FREKVENS | L BAND (1-2 GHz) |
| KOMPATIBEL MED | ISATPHONE 2 |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85177900 |
Feature
Beam IsatDock2 Marine Funktioner:
• Laddar IsatPhone 2
• RJ11/POTS-gränssnitt
• PABX-integration
• Stöder Assistance Alert & Tracking via IsatPhone 2
• 2 års reparations-/bytesgaranti
• Aktivt sekretesshandset
• Inbyggd handsfree-högtalare
• Justerbar inbyggd ringsignal
• Dämpningsfunktion
• Status-LED med justerbar ljusstyrka
• USB-dataåtkomst
• Inkluderar IsatDock2-adaptrar (2x)
What's included
Beam IsatDock2 Marine Box Innehåll:
- IsatDock2 MARINE
- 2 x IsatDock2 Adaptrar
- 110-240V AC Kontaktpaket
- Integritetslur
- 10-32V DC Strömkabel
- 2m Larmledningsslinga
- Väggmonteringsplatta
- Användarmanual & Snabbstartsguide