Beam SatDOCK-G 9555 Handsfree Fordonsdockningsstation (9555SDG)
In stock
- VARUMÄRKE:
- BEAM
- DEL #:
- 9555SDG
- ORIGIN:
- Kina
- Warranty:
- 24 MONTHS
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Beam-SatDock-9555SD-G-Iridium
Iridium 9555 satellittelefonen passar säkert i dockan som har en kompakt design, till skillnad från andra traditionella dockningssatser som kräver en extern box för installation, är Beam SatDOCK helt innehållen inom en enda kompakt docka. Andra funktioner inkluderar telefonladdning, inbyggd Bluetooth, USB-data, inbyggd ringsignal och möjliggör att antenn och ström är permanent anslutna till dockan redo för användning. Iridium 9555-handsetet sätts enkelt in och tas bort med ett knapptryck på toppen av dockan, vilket gör det mycket enkelt att använda bortom dockan när det behövs.
SatDOCK stöder också användning av en valfri aktiv sekretesshandset eller den fullt utrustade intelligenta handset, RST970, som enkelt och smidigt läggs till SatDOCK.
SatDOCK ger flexibiliteten att använda din handhållna satellittelefon för att stödja användningen av utrustning för en mängd olika tillämpningar. Den har en inbyggd Bluetooth-modul för röstanslutning tillsammans med ett intelligent spårnings- och varningsrapporteringssystem som utnyttjar den inbyggda GPS-motorn i SatDOCK. Varnings- och spårningsmodulen kan konfigureras för att stödja periodisk polling eller nödsignalrapportering.
SatDOCK Cradle
. Robust design och konstruktion
. Laddar 9555-handsetet redo för användning
. Integrerad ström- och antennanslutning
. Integrerad USB-anslutning
Handsfree-läge
. Full duplex-teknik
. Överlägsen ljudkvalitet
Spårning / GPS
. Periodiska positionsrapporter eller fjärrpollade
. Inbyggd GPS-motor
. Gränssnitt till Beams LeoTRAK-Online
. Kompatibel med andra spårningsapplikationer
Panik / Varningar
. Alternativ för ytterligare trådade varningsknappar
Integrerad Bluetooth
Inbyggd ringsignal
Röst, Data, SMS, SBD
Sekretess och intelligent handset
. Automatisk känslighet för svar/avslutningsintelligens
. Växlar mellan handset- och handsfree-lägen
Installation
. Flexibel installation via universell montering, även lämplig för väggmontering
. Antenn, mikrofon och högtalare installerade på en bekväm plats
. Möjliggör semi-permanent installation
Kvalitet
. 100% fabriks testad
. Efterlevnad: Iridium, RoHS, CE, IEC60945
Specifications
| DEL # | 9555SDG |
|---|---|
| PRODUKTTYP | SATELLITTELEFON |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | 100% GLOBAL |
| VARUMÄRKE | BEAM |
| NÄTVERK | IRIDIUM |
| SERVICE | IRIDIUM VOICE |
| ANVÄNDNINGSTYP | AVIATION, MARITIM, FORDONS |
| TYP TILLBEHÖR | DOCKING STATION |
| DRIFTSTEMPERATUR | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F ) |
| FREKVENS | L BAND (1-2 GHz) |
| KOMPATIBEL MED | IRIDIUM 9555 |
| FUNKTIONER | PHONE, GPS, SOS, BLUETOOTH |
| CERTIFIERINGAR | IRIDIUM CERTIFIED, CE COMPLIANCE, FCC, INDUSTRY CANADA, RoHS |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85177900 |
| KONSTELLATION | 66 SATELLITER |
| LÄNGD | 200 mm (7.9") |
| BREDD | 75 mm (3.0") |
| DJUP | 65 mm (2.7") |
| VIKT | 0.37 kg (0.7 lb) |
Feature
Beam SatDOCK-G 9555 Funktioner:
• Slim line kompakt installation
• Integrerad Bluetooth-anslutning
• Handsfree-installation
• Privat telefonalternativ
• Röst, SMS, SBD och kretskopplad data kapabel
• Spårning och SOS
• USB datagränssnitt
• RS232 D9 seriellt gränssnitt
• Tillbehör / Tändningssensor
• Fullt certifierad, Iridium, RoHS, CE, IEC60945
• 2 års reparations- eller ersättningsgaranti