Cobham BGAN Explorer 325 satellit-internetsystem för fordon i rörelse (403721A-00502)
BGAN TERMINALER | PLANER | TILLBEHÖR | UTHYRNING | STÖD
In stock
- VARUMÄRKE:
- COBHAM
- MODELL:
- EXPLORER 325
- DEL #:
- 403721A-00535
- Warranty:
- 12 MÅNADER
- AVAILABILITY:
- SUBJECT TO AVAILABILITY
- SKU:
- Thrane-BGAN-Explorer-325
Cobham BGAN Explorer 325 Internetsystem för fordon i rörelse (403721A-00700)
Kompakt röst- och bredbandslösning för fordon
Med EXPLORER 325 BGAN-terminal kan du ansluta till världen via röst eller data över Inmarsat BGAN direkt, även när ditt fordon är i rörelse.
Kommunikation när du är på väg säkerställer att du kan få jobbet gjort och med EXPLORER 325 är du aldrig kontaktlös, även om du reser i upp till 200 km/h.
Snabb anslutning
Den möjliggör BGAN-datahastigheter på upp till 384 kbps standard IP och upp till 128 kbps streaming, och drift ner till 5° höjd även när du rör dig med hastighet över ojämn mark.
Dra nytta av en snabb anslutning och förtroendet om att den inte kommer att avbrytas när du reser genom tuffa miljöer.
Lätt att distribuera
EXPLORER 325 är så lätt att installera - placera bara antennen på taket av ditt fordon, anslut den och din dator till terminalen och du har en mobil kommunikationshub.
Du kan praktiskt taget vara på kontoret på nolltid alls. Få åtkomst till VPN, få reda på e-post, surfa på webben; med fasta priser och inga roamingavgifter när du passerar gränser.
Kompakt form
Med en diameter på 35 cm, 12 cm hög och en vikt på bara 3,6 kg, har EXPLORER 325 den minsta tillgängliga BGAN-fordonsantennen på marknaden.
Den kompakta storleken och prisnivån på EXPLORER 325 öppnar för nya applikationer för kommunikation på väg, inklusive tåg och lastbilar.
| Mått (H/B/D) | Sändare: 41x231x278mm Antenn: 120/?350mm |
| Vikt | Sändare: 2,4 kg/Antenn: 4,4 kg |
| Standard IP | upp till 384 kbps |
| Standard röst | 4 kbps |
| Premium röst | 3,1 kHz ljud, 64 kbps (@höjd >45?) |
Specifications
| MODELL | EXPLORER 325 |
|---|---|
| DEL # | 403721A-00535 |
| GPU | 200 TOPS |
| PRODUKTTYP | SATELLIT INTERNET |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| VARUMÄRKE | COBHAM |
| NÄTVERK | INMARSAT |
| SERVICE | INMARSAT BGAN |
| ANVÄNDNINGSTYP | FORDONS |
| TYP TILLBEHÖR | TERMINAL |
| DRIFTSTEMPERATUR | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| SURVIVAL TEMPERATURE | -40° to 80°C (-40° to 176°F) |
| OTHER DATA INTERFACES | 2X ETHERNET |
| DATA HASTIGHET | UP TO 240 / 384 kbps (SEND / RECEIVE) |
| STREAMING IP | 32 kbps, 64 kbps, 128 kbps |
| SPRÅK SOM STÖDS | ENGLISH, CHINESE, FRENCH, GERMAN, RUSSIAN, SPANISH |
| INGRESS PROTECTION | IP 31 (TERMINAL), IP 56 (ANTENNA) |
| FREKVENS | L BAND (1-2 GHz) |
| FUNKTIONER | PHONE, TEXT MESSAGING, INTERNET, EMAIL, FTP, VIDEO STREAMING, FoIP (FAX) |
| CERTIFIERINGAR | INMARSAT LAND CLASS 11 TYPE APPROVAL (VEHICULAR), CE COMPLIANCE, FCC, GMPCS |
What's included
Ingår i systemet
1. Helt integrerad autospårningsantenn
- Färg vit
- Inbyggda magnetiska fästen för antennmontering
2. EXPLORER Transceiver för landfordon.
- Standard Ethernet-kabel (2m/6,6ft)
- Komma igång kit - Snabbstartguide, CD med manualer
- 12/24VDC ingångskabel
- Antennkabel, Coax med TNC-kontakt (2,7m/8,8ft)
3. Thrane IP-lur kopplad med vagga och spiralkabel.
Specifikt för varianten 403721A-00520:
- GNSS: Endast GPS - inget stöd för Glonass, Beidou eller Galileo
- Alphasat: Fungerar i EMEA men stöder inte de utökade L-bandsfrekvenserna under Alphasat
Inmarsat BGAN Täckningskarta

Den här kartan visar Inmarsats förväntningar på täckning efter den kommersiella introduktionen av Inmarsats fjärde L-Band-region. Det representerar ingen garanti för service. Tillgången på tjänster i utkanten av täckningsområden varierar beroende på olika förhållanden.