Cobham BGAN Explorer 727 Vehicular In Motion Satellite Internet System (403722A-20002)
BGAN TERMINALER | PLANER | TILLBEHÖR | UTHYRNING | STÖD
In stock
- VARUMÄRKE:
- COBHAM
- MODELL:
- EXPLORER 727
- DEL #:
- 403722A-20002
- Warranty:
- 12 MÅNADER
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Thrane-Thrane-BGAN-Exploer-727
Cobham BGAN Explorer 727 Vehicular In Motion Satellite Internet System (403722A-20002)
Cobham BGAN EXPLORER 727-antennen är takmonterad och spårar ständigt satellitpositioner, vilket i sin tur ger en höghastighetsbredbandsanslutning hela tiden.
Höghastighetsbredband på resande fot
Antennen spårar automatiskt satellitpositioner vilket möjliggör höghastighetsanslutning när du är på resande fot. Samtidiga 432 kbps data och telefonsamtal – även i hastigheter över 200 km/h.
Mobil kommunikation
Placera antennen på taket av ditt fordon för att förvandla den till ett komplett mobilkommunikationshubb. Ger tillgång till internet och telefonnät omedelbart.
Livestreaming - eller store-and-forward
Underlättar både livestreaming och store-andforward och möjliggör direktsändningar från världens hot spots. Använd de högsta streaminghastigheterna som finns tillgängliga på BGAN med BGAN X-Stream när terminalen står stilla (på paus).
Specifications
| MODELL | EXPLORER 727 |
|---|---|
| DEL # | 403722A-20002 |
| GPU | 200 TOPS |
| PRODUKTTYP | SATELLIT INTERNET |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| VARUMÄRKE | COBHAM |
| NÄTVERK | INMARSAT |
| SERVICE | INMARSAT BGAN |
| ANVÄNDNINGSTYP | FORDONS |
| TYP TILLBEHÖR | TERMINAL |
| DRIFTSTEMPERATUR | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| SURVIVAL TEMPERATURE | -40° to 80°C (-40° to 176°F) |
| SPRÅK SOM STÖDS | ENGLISH, CHINESE, FRENCH, GERMAN, RUSSIAN, SPANISH |
| FREKVENS | L BAND (1-2 GHz) |
| FUNKTIONER | INTERNET |
What's included
Ingår i systemet
1. Helt integrerad autospårningsantenn (vit)
2. EXPLORER Transceiver för landfordon
- Standard Ethernet-kabel (5 m/16,4 fot)
- 12/24 VDC ingångskabel (6m/19,7ft)
- Antennkablar, COAX med TNC-kontakt (2,7m/8,8ft, 8m/26ft)
- Komma igång kit - Snabbstartguide, CD med manualer
3. 403670A-00500: IP-lur kopplad med vagga och lindad kabel
4. Antennmonteringssats (fast / skena)
Inmarsat BGAN Täckningskarta

Den här kartan visar Inmarsats förväntningar på täckning efter den kommersiella introduktionen av Inmarsats fjärde L-Band-region. Det representerar ingen garanti för service. Tillgången på tjänster i utkanten av täckningsområden varierar beroende på olika förhållanden.