Cobham SATCOM BGAN Explorer 710 Land Portable Satellite Internet Terminal (403720B-00505)
In stock
- VARUMÄRKE:
- COBHAM
- MODELL:
- EXPLORER 710
- DEL #:
- 403720B-00506
- ORIGIN:
- Kambodja
- Warranty:
- 12 MÅNADER
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Thrane-BGAN-Explorer-710
Cobham BGAN Explorer 710 Land Portable Satellite Internet Terminal
Kompakt och lätt med förbättrad funktionalitet
EXPLORER 710 är världens minsta klass 1-terminal och är den första som kan komma åt BGAN HDR-tjänsten (hög datahastighet). Terminalen kommer med förbättrad funktionalitet inklusive en inbyggd bindningskapacitet som fördubblar dina streaminghastigheter.
En av dess nya och spännande funktioner kommer att tillåta användare att ansluta sina egna smartphone-enheter så att du kan aktivera dataanslutning röstsamtal. Andra funktioner inkluderar ett USB-värdgränssnitt, hot-swappable batterier, en lättanvänd LED-skärm och flera gränssnitt för att stödja ett brett utbud av applikationer.
Den nya EXPLORER 710 BGAN-terminalen är inställd på att inleda en ny era av höghastighets ultraportabel satellitströmning för sändningar och andra IP-baserade industritillämpningar.
EXPLORER 710 ger streaminghastigheter över 650 kbps direkt när man använder den nya streamingtjänsten med hög datahastighet som introduceras av Inmarsat under tredje kvartalet i år. Tillgänglig i september 2013, EXPLORER 710 möjliggör den snabbaste on-demand videoströmning via satellit med garanterad QoS.
Som världens minsta och lättaste Klass 1 BGAN-terminal och den första plattformen som använder ny hög datahastighetsströmning som standard, är EXPLORER 710 positionerad för att stödja sändare i att förbättra kvaliteten på mobila sändningar utanför.
"Med EXPLORER 710 har vi utvecklat den mest avancerade och minsta klass 1-terminalen hittills", kommenterar Walther Thygesen, chef för Cobham SATCOM. "Vi är stolta över att den första EXPLORER fullt utvecklad under Cobham SATCOM erbjuder en så betydande prestandaökning för användarna."
För att fortsätta traditionen av tekniskt ledarskap som startade när EXPLORER-teamet (då som en del av Thrane & Thrane) introducerade sin första BGAN-terminal 2005, innehåller EXPLORER 710 också flera avancerade nya funktioner, inklusive möjligheten att binda signalerna från flera terminaler via Ethernet och uppnå en IP-strömningshastighet på 1 Mbps eller ännu högre.
EXPLORER 710 introducerar också Smart Phone-appar till en värld av BGAN-anslutning, vilket gör det möjligt för användare att ansluta sina egna enheter för röstsamtal och anslutning. Andra funktioner inkluderar en stor LED-display, som underlättar installation och konfiguration utan att vara ansluten till en PC, Smart Phone eller surfplatta.
| Tillverkare | Cobham SATCOM |
| Vikt | 3,5 kg (inkl. batteri) Antenn 1,9 kg, Transceiver 1,6 kg |
| Strömmande IP | BGAN HDR stöder en portfölj med fyra kanalers streaminghastigheter med dess fulla kanalalternativ som förväntas leverera cirka 650 kbps. |
| ISDN | 64kbps via RJ-45 |
| Röst | Via RJ-11 eller 3,1kHz ljud |
| Datagränssnitt | Ethernet, USB-värdgränssnitt, transceiver/antenngränssnitt, BGAN SIM-kortplats, WLAN 802.11b, LAN |
| Inträngningsskydd | Transceiver: IP52 / Antenn IP66 |
Specifications
| MODELL | EXPLORER 710 |
|---|---|
| DEL # | 403720B-00506 |
| GPU | 200 TOPS |
| PRODUKTTYP | SATELLIT INTERNET |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| VARUMÄRKE | COBHAM |
| NÄTVERK | INMARSAT |
| SERVICE | INMARSAT BGAN |
| ANVÄNDNINGSTYP | PORTABLE |
| TYP TILLBEHÖR | TERMINAL |
| DRIFTSTEMPERATUR | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) |
| OTHER DATA INTERFACES | 2X ETHERNET, USB, WI-FI |
| DATA HASTIGHET | UP TO 492 kbps (SEND / RECEIVE) |
| STREAMING IP | 32 kbps, 64 kbps, 128 kbps, 176 kbps, 256 kbps, BGAN X-STREAM, BGAN HDR UP TO 650 kbps |
| INGRESS PROTECTION | IP 52 (TRANSCEIVER), IP 66 (ANTENNA) |
| FREKVENS | L BAND (1-2 GHz) |
| FUNKTIONER | INTERNET |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85176200 |
| KONSTELLATION | 3 SATELLITER |
| LÄNGD | 279 mm |
| BREDD | 332 mm |
| DJUP | 52 mm |
| VIKT | 3.5 kg (7.7 oz) |
What's included
EXPLORER 710 Transceiver & Antenn
uppladdningsbart litiumjonbatteri
Antennkabel
2m ISDN/LAN-kabel
115/230VAC strömförsörjning
Snabbstartsguide
Inmarsat BGAN Täckningskarta

Den här kartan visar Inmarsats förväntningar på täckning efter den kommersiella introduktionen av Inmarsats fjärde L-Band-region. Det representerar ingen garanti för service. Tillgången på tjänster i utkanten av täckningsområden varierar beroende på olika förhållanden.