Hughes 9202M BGAN Land Bärbar Satellit Internet Terminal med WiFi (3500566-0004)
In stock
- VARUMÄRKE:
- HUGHES
- MODELL:
- 9202M BGAN
- DEL #:
- 3500566-0004
- ORIGIN:
- USA
- Warranty:
- 12 MÅNADER
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Hughes-BGAN-9202-IP-Terminal
Hughes 9202 BGAN Land Portable Satellite Internet Terminal w/ WiFi
Den pålitliga och lätta Hughes 9202 Land Portable Terminal har en kompakt och elegant design. En budgetvänlig och mycket attraktiv klass 2 bärbar terminal, Hughes 9202 är idealisk för regeringar och NGO:er, första respondenter, offentlig säkerhet och mobila vårdarbetare, samt avlägsen personal inom branscher som energi, olja och gas, skogsbruk, kabel och telekommunikation.
Hughes 9202 fungerar över Inmarsat Broadband Global Area Network (BGAN) satellitservice och erbjuder högpresterande anslutning och tillförlitlighet för de mest krävande användarna och extrema förhållanden.
Genom att använda världens minsta klass 2 BGAN-terminal kan användare ansluta med IP-bredbands hastigheter upp till 464kbps, samt dra nytta av funktioner som inbyggd fleranvändar Wi-Fi-åtkomst och automatisk kontextaktivering (ACA), inklusive möjligheten att skicka SMS-meddelanden via det integrerade användargränssnittet (IUI) utan en ansluten bärbar dator, smartphone eller annan användarenhet.
Hughes 9202 gör det möjligt för användaren att skicka och ta emot IP-trafik via Ethernet och Wi-Fi. Parallellt med paketdatatjänsten stöder Hughes 9202 full ISDN och kretskopplade röst- och faxsamtal via en tvåledars RJ11-kontakt.
Företagskatastrofplanerare och avlägsen fältpersonal kan samarbeta med förtroende och effektivitet med olika myndigheter och huvudkontorspersonal med hjälp av video, röst och data samtidigt. Som med alla Hughes BGAN-modeller är Hughes 9202 IP-baserad och levererar valbara, dedikerade kvalitetsnivåer (QoS).
Specifications
| MODELL | 9202M BGAN |
|---|---|
| DEL # | 3500566-0004 |
| PRODUKTTYP | SATELLIT INTERNET |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| VARUMÄRKE | HUGHES |
| NÄTVERK | INMARSAT |
| SERVICE | INMARSAT BGAN |
| ANVÄNDNINGSTYP | PORTABLE |
| TYP TILLBEHÖR | TERMINAL |
| DRIFTSTEMPERATUR | -5°C to 55°C (23°F - 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -20°C to 60°C with battery -25°C to 80°C excluding battery |
| OTHER DATA INTERFACES | ETHERNET, WI-FI |
| DATA HASTIGHET | UP TO 448 / 464 kbps (SEND / RECEIVE) |
| STREAMING IP | 32 kbps, 64 kbps, 128 kbps |
| SPRÅK SOM STÖDS | ENGLISH |
| INGRESS PROTECTION | IP 55 |
| FREKVENS | L BAND (1-2 GHz) |
| FUNKTIONER | PHONE, TEXT MESSAGING, INTERNET, EMAIL, FTP, VoIP, VIDEO STREAMING, ISDN (64 Kbps), FoIP (FAX) |
| CERTIFIERINGAR | INMARSAT CLASS 2 TYPE APPROVAL, CE COMPLIANCE, FCC |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85176200 |
| KONSTELLATION | 3 SATELLITER |
| STANDBYTID | UP TO 36 HOURS |
| LÄNGD | 216 mm (8.5") |
| BREDD | 216 mm (8.5") |
| DJUP | 41 mm (1.61") |
| VIKT | 1.4 kg (3.1 lbs) |
Feature
Hughes 9202 Funktioner
- Robust och hållbar IP55-klassning
- Bakgrundsbelyst LCD-användardisplay inklusive fyraknapparskontroll
- Wi-Fi som stöder fleranvändartillgång
- Tvålinjig RJ11 för röst och fax
- Avancerat integrerat användargränssnitt (IUI)
- Automatisk kontextaktivering (ACA)
- XL-band stöds
What's included
Package Contents
- Hughes 9202 Land Portable Terminal
- Uppladdningsbart litiumjonbatteripaket
- 5m Ethernet-kabel
- AC/DC-adapter med UK-, EU- och US-strömkablar
Inmarsat BGAN Täckningskarta

Denna karta visar Inmarsats förväntningar på täckning efter den kommersiella introduktionen av Inmarsats fjärde L-bandregion. Den representerar inte en garanti för tjänst. Tillgängligheten av tjänst vid kanten av täckningsområden fluktuerar beroende på olika förhållanden.