Inmarsat IsatPhone 2 satellittelefon
In stock
- VARUMÄRKE:
- INMARSAT
- MODELL:
- ISATPHONE 2
- ORIGIN:
- Spanien
- Warranty:
- 12 MÅNADER
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Inmarsat-IsatPhone-2-Handset
- Buy 2 for 716,21 € 716,21 € each and save 2%
- Buy 5 for 708,90 € 708,90 € each and save 3%
- Buy 10 for 694,29 € 694,29 € each and save 5%
Inmarsats nya generationens handhållna satellittelefon kommer att hålla dig uppkopplad på de mest extrema och avlägsna platser.
En robust telefon, oöverträffad batteritid, utmärkt röstkvalitet och den tillförlitlighet du förväntar dig av världens ledande leverantör av mobil satellitkommunikation - IsatPhone 2 levererar allt.
Redo. Pålitlig. Robust.
Den nya generationen IsatPhone 2 ansluter till IsatPhone Pro i vår portfölj med handhållna satellittelefoner - vilket ger fler valmöjligheter för kunder som vill ha den tillförlitlighet som Inmarsat levererar.
IsatPhone 2 är en tuff telefon för en tuff värld. Den robusta luren har konstruerats för att klara allt som naturen kan kasta på den - från brännande hetta till isiga explosioner, ökensandstormar eller monsunregn. Den erbjuder oöverträffad batteritid - 8 timmars samtalstid och upp till 160 timmar i vänteläge.
Tillsammans gör IsatPhone 2:s design och funktioner – inklusive säkerhetsfunktioner – den idealisk för de mest krävande användare inom sektorer som civila myndigheter, olja och gas, icke-statliga organisationer och media.
Redo
Snabb nätverksregistrering på under 45 sekunder
8 timmars samtalstid och upp till 160 timmars standby
Lätt att använda på flera språk
Pålitlig
Fungerar över Inmarsats I-4 globala geostationära satelliter, vilket säkerställer samtalsstabilitet och pålitlig nätverksanslutning
Hög röstkvalitet
Robust
Fungerar vid -20°C till +55°C
Damm-, stänk- och stöttålig (IP65, IK04)
Luftfuktighetstolerans från 0 till 95 procent
Hög synlighet, reptålig transflektiv display läsbar i starkt solljus
Videoguide för Isatphone 2
OBS: Isatphone 2 är inte tillförlitlig i extrema nordliga eller bergiga områden. För kunder i Alaska, Yukon, NWT, Nunavut, norra Ontario och norra Quebec, se Iridium 9555 eller Iridium 9575 satellittelefoner.
Specifications
| UPC | 0885562000343 |
|---|---|
| HS CODE | 85176200 |
| LEVERANS FRÅN | CALGARY, AB, CANADA |
| MODELL | ISATPHONE 2 |
| PRODUKTTYP | SATELLITTELEFON |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| VARUMÄRKE | INMARSAT |
| NÄTVERK | INMARSAT |
| SERVICE | INMARSAT VOICE |
| ANVÄNDNINGSTYP | HANDHÅLLD |
| TYP TILLBEHÖR | HANDSET |
| FREKVENS | L BAND (1-2 GHz) |
| DRIFTSTEMPERATUR | -20°C to 55°C |
| STORAGE TEMPERATURE | -20°C to 70°C (-4°F to 158°F) |
| SPRÅK SOM STÖDS | ENGLISH, ARABIC, CHINESE, FRENCH, JAPANESE, PORTUGUESE, RUSSIAN, SPANISH |
| INGRESS PROTECTION | IP 65 |
| FUNKTIONER | PHONE, TEXT MESSAGING, GPS, SOS |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85176200 |
| KONSTELLATION | 3 SATELLITER |
| TALTID | UP TO 8 HOURS |
| STANDBYTID | UP TO 160 HOURS |
| LÄNGD | 169 mm (6.7") |
| BREDD | 75 mm (3″) |
| DJUP | 36 mm (1.4″) |
| VIKT | 318 grams (11.2 oz) |
What's included
vad ingår
- Isatphone 2-lur
- Laddningsbart batteri
- Universell nätladdare med 4 adaptrar
- Billaddare – 10-30 volt
- Micro USB-kabel
- Trådbundet handsfree-headset
- Vristband
- Snabbstartsguide (8 språk)
- Garantidokumentation
- Stöd för USB-minne
- Hölster
Inmarsat Isatphone täckningskarta

Den här kartan är illustrativ för IsatPhone-täckning. Det ger ingen garanti för omfattningen av serviceförmågan. Från november 2013 prioriterar Alphasat täckning refionen norr om 44,5 grader syd, och kan försämras söder om denna latitud. Isatphone täckning juni 2015.