Iridium 9555N satellittelefon (BPKTN1901)
In stock
- VARUMÄRKE:
- IRIDIUM
- MODELL:
- 9555N
- DEL #:
- BPKTN1901
- ORIGIN:
- Thailand
- Warranty:
- 12 MÅNADER
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Iridium-9555-Satellite-Phone
Specifications
| UPC | 609728382551 |
|---|---|
| HS CODE | 85176200 |
| LEVERANS FRÅN | ARIZONA, USA, CALGARY, AB, CANADA, DUBLIN, IRELAND |
| MODELL | 9555N |
| DEL # | BPKTN1901 |
| PRODUKTTYP | SATELLITTELEFON |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | 100% GLOBAL |
| VARUMÄRKE | IRIDIUM |
| NÄTVERK | IRIDIUM |
| SERVICE | IRIDIUM VOICE |
| ANVÄNDNINGSTYP | HANDHÅLLD |
| TYP TILLBEHÖR | HANDSET |
| FREKVENS | L BAND (1-2 GHz) |
| DRIFTSTEMPERATUR | -10°C to 55°C (14°F - 131°F) |
| DATA HASTIGHET | UP TO 2.4 kbps (SEND / RECEIVE) |
| SPRÅK SOM STÖDS | ENGLISH, ARABIC, CZECH, CHINESE, DANISH (DANSK), DUTCH (NEDERLANDS), FINNISH (SUOMI), FRENCH, GERMAN, GREEK, HEBREW, HUNGARIAN, ITALIAN, JAPANESE, KOREAN, NORWEGIAN (NORSK), POLISH, PORTUGUESE, RUSSIAN, SPANISH, SWEEDISH, TURKISH |
| FUNKTIONER | PHONE, TEXT MESSAGING, FREE INCOMING CALLS*, FREE INCOMING SMS**, FREE VOICEMAIL*** |
| CERTIFIERINGAR | IRIDIUM CERTIFIED, FCC, INDUSTRY CANADA |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85176200 |
| KONSTELLATION | 66 SATELLITER |
| TALTID | UP TO 4 HOURS |
| STANDBYTID | UP TO 30 HOURS |
| LÄNGD | 143 mm |
| BREDD | 55 mm |
| DJUP | 30 mm |
| VIKT | 266 grams (9.4 oz) |
Feature
Iridium 9555 funktioner
Industriell design för oöverträffad hållbarhet
Kompakt fysiskt fotavtryck för strömlinjeformad portabilitet
Intuitivt användargränssnitt för direkt funktionalitet
Förbättrad kapacitet för SMS och e-postmeddelanden
Integrerad högtalartelefon
Headset och handsfree-funktion
Internt stuvad antenn
Mini-USB dataport och stöd för telefon som modem
21 menyspråk som stöds
Visa
200 tecken upplyst grafisk display
Volym-, signal- och batteristyrkemätare
Upplyst väderbeständig knappsats
Samtalsfunktioner
Integrerad högtalartelefon
Snabbanslut till Iridium röstbrevlåda
Tvåvägs SMS och kort e-postfunktion
Förprogrammerbar internationell åtkomstkod (00 eller +)
Brevlåda för röst-, numeriska och textmeddelanden
Valbara ring- och varningssignaler (8 val)
Minne
100-posters intern adressbok, med kapacitet för flera telefonnummer, e-postadresser och anteckningar
SIM-korts adressbok med kapacitet för 155 poster
Samtalshistorik behåller mottagna, missade och uppringda samtal
Användningskontrollfunktioner
Användarkonfigurerbara samtalstimer för att hantera kostnader
Knapplås och PIN-lås för extra säkerhet
What's included
Iridiums globala täckningskarta

Iridium levererar viktiga kommunikationstjänster till och från avlägsna områden där ingen annan form av kommunikation är tillgänglig. Iridium®-nätverket drivs av en unikt sofistikerad global konstellation av 66 korslänkade Low-Earth Orbit-satelliter (LEO), och tillhandahåller högkvalitativa röst- och dataanslutningar över hela planetens yta, inklusive över luftvägar, hav och polarområden. Tillsammans med sitt ekosystem av partnerföretag, levererar Iridium en innovativ och rik portfölj av pålitliga lösningar för marknader som kräver verkligt global kommunikation.
På bara 780 kilometer från jorden betyder närheten till Iridiums LEO-nätverk pol-till-pol-täckning, en kortare överföringsväg, starkare signaler, lägre latens och kortare registreringstid än med GEO-satelliter. I rymden är varje Iridium-satellit kopplad till upp till fyra andra som skapar ett dynamiskt nätverk som dirigerar trafik mellan satelliter för att säkerställa global täckning, även där traditionella lokala system inte är tillgängliga.