Intellian i2 marin satellit-TV-system med MIM för Dish Network och Bell TV (B4-I2DN)
In stock
- VARUMÄRKE:
- INTELLIAN
- MODELL:
- i2
- DEL #:
- B4-I2DN
- Warranty:
- 3 YEARS PARTS 2 YEAR LABOR
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Intellian-i2-System-B3-I2DN
Intellian i2 Marine Satellite TV System för Dish Network och Bell TV (B3-I2DN)
Intellian i2 är världens första högpresterande, kompakta satellit-TV-system med en banbrytande integrerad HD och Automatic Satellite Switching TriSat™-modul. Denna toppmoderna funktionalitet ger båtägare förstklassiga högupplösta (HD) och standard (SD) programsändningar från ledande leverantörer av satellit-TV-tjänster utan några extra konverteringsverktyg, kabeldragning och kostnader.
i2 är det föredragna valet för mindre fartyg från 25 fot med sin lätta antenn (9,8 lbs), små monteringsfotavtryck (13") och kraftfulla designfunktioner. Med sin innovativa, patentsökta Wide Range Search (WRS®) och Dynamic Beam Tilting (DBT®) teknologier, i2 kan alltid bibehålla den högsta tillgängliga signalstyrkan och säkerställa kristallklar TV-mottagning. Intellians supereffektiva antenn med en diameter på 13 tum ger konstant, sömlös mottagning medan fartyget ligger i sliret, för ankar och kör bil. längs kusten eller cruising offshore. i2 TVRO 2-axlig antenn har ett inbyggt GPS-system som kan påskynda insamlingstiden för satellitsignaler när andra båtar lämnas med meddelandet "SÖKER SATELLIT" på sin TV-skärm!
Tillsammans med Intellians nya intelligenta antennkontrollenhet (ACU) får båtfolk en komplett nyckelfärdig lösning designad för enkelhet och lätthet. i2 ACU har ett inbyggt, förprogrammerat globalt satellitbibliotek för DirecTV. Intellians exklusiva Multi-satellite Interface Module* (MIM), gör att så många som tre olika satelliter kan ses samtidigt, från olika platser ombord, ACU stöder automatisk satellitväxling direkt från din fjärrkontroll precis som hemma.

Specifications
| LEVERANS FRÅN | IRVINE, CA (USA), SEOUL (SOUTH KOREA), ROTTERDAM (NETHERLANDS) |
|---|---|
| MODELL | i2 |
| DEL # | B4-I2DN |
| PRODUKTTYP | SATELLITE TV |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | REGIONAL - SEE COVERAGE MAP |
| VARUMÄRKE | INTELLIAN |
| NÄTVERK | BELL TV, BRAZIL CLARO, DIRECTV, DIRECTV LATIN AMERICA, DISH NETWORK |
| ANVÄNDNINGSTYP | MARITIM |
| TYP TILLBEHÖR | ANTENNA |
| ANTENNS STORLEK | 33 cm (13 inch) |
| DRIFTSTEMPERATUR | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) |
| FREKVENS | Ku BAND |
| CERTIFIERINGAR | CE COMPLIANCE, FCC |
| VIKT | 4,5 kg (9,5 lb) |
| RADOME HEIGHT | 38 cm (15.0 inch) |
| RADOME DIAMETER | 37 cm (14.6 inch) |
| RECEPTION FREQUENCY | Ku-band: 10.7 ~ 12.75 GHz |
| POLARIZATION | VERTICAL / HORIZONTAL |
| MINIMUM EIRP | 51 dBW |
| AZIMUTH RANGE | 680º |
| ELEVATION RANGE | 10° ~ 80° |
| SHIP'S MOTION | Roll ±25º, Pitch ±15º |
| ROLL & PITCH RESPONSE RATE | 60° / sec |
| TURNING RATE | 60° / sec |
| RF OUTPUT | DUAL OUTPUT |
Feature
Intellian i2-funktioner
Helautomatiskt system
Automatisk satellitsökning och identifieringsfunktion
2-axlig stabilisering ger höghastighetsspårning
Högpresterande antenn
33 cm (13 tum) diameter, parabolantenn för mottagning av Ku-Band satellitsignaler
Cirkulär eller linjär polarisation beroende på region och LNB vald
Inbyggd HD-modul för Ku-band HD TV-mottagning
iQ² Quick&Quiet℠-teknik
iQ²-tekniken låter dig ställa in snabbt, bibehålla ett stabilt signallås och njuta av din favorit-TV-program i tyst komfort
WRS-algoritmen (Wide Range Search) levererar den snabbaste signalinsamlingen som finns tillgänglig överallt
Dynamic Beam Tilting (DBT)-teknik använder intelligent strålanalys i realtid för att säkerställa överlägsen signalspårning samtidigt som det eliminerar störande bakgrundsljud som upplevs med konventionella antenner
Antennkontrollenhet
Intuitiva kontroller och digital satellitinformationsdisplay på ACU
Automatiserade uppdateringar och diagnostik via Aptus
Enkel antennstatus snabbreferens
Möjlighet för flera mottagare
Flera mottagare och TV-apparater kan anslutas med en multiswitch eller Intellian MIM (Multi-Satellite Interface Module)
Med hjälp av MIM kan en mastermottagare väljas för att styra målsatelliten
I Nordamerika, när du använder Dish eller Bell TV, krävs en MIM, som möjliggör automatisk satellitväxling från din fjärrkontroll precis som hemma
Gränssnitt till externt NMEA 0183 GPS-gränssnitt
Standard NMEA-gränssnitt som tillåter en fartygsägare att använda ett separat GPS-system vilket ytterligare minskar den initiala söktiden
Kompakt storlek
37 cm (14,6 tum) antennradomdiameter
Mycket lätt antenn väger mindre än 4,5 kg (10 pund)
Tre års global garanti
Branschledande 3-års reservdelar och utförandegaranti med 2-års arbetsgaranti för alla antennsystem, vilket säkerställer sinnesfrid med din hårdvaruinvestering
Den nya garantipolicyn (3 års delar och 2 års arbetstid) gäller endast för produkter köpta efter 1 januari 2017.
What's included
Vad ingår
Alla satellitsystem inkluderar följande delar som standard
- Antenn & Radome 33 cm (13 tum) reflektor & LNB
- ACU (antennkontrollenhet)
- PC Controller Program (cd med programvara ingår)
- Installations- och bruksanvisning
- Monteringsmall
- Snabbinstallationsguide
Installationssats
- ACU bordsmonteringsfäste × 2EA
- 15 m (49) fot × 1EA Antenna-ACU RG6 koaxialkabel
- 3 m (10 fot) × 1EA ACU-IRD RG6 koaxialkabel
- 10 m (33 fot) × 1EA likströmskabel
- 1,8 m (6 fot) × 1EA PC seriell kabel
- Anslutningar och skruvar
Intellian i2 täckningskartor




