Intellian i9W 2-axligt globalt marint satellit-TV-system med 85 cm (33,5") skål och WorldView LNB (B4-919W2)
In stock
- VARUMÄRKE:
- INTELLIAN
- MODELL:
- i9W
- DEL #:
- B4-919W2
- ORIGIN:
- Sydkorea
- Warranty:
- 3 YEARS PARTS 1 YEAR LABOR
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Intellian-i9W-System-B4-911W2
Global kompatibilitet med satellittjänster
Intellian i9W ger den ultimata bekvämligheten för att ansluta dig till tusentals gratis-TV, betal-TV, standardupplösning och högupplösta programmeringar över hela världen med en LNB-modul som innehåller flera (8) LO-frekvenser.
Handsfree WorldView™ LNB-modul
Den andra generationens patentsökta WorldView LNB-modul är den senaste innovationen från Intellian. Till skillnad från andra TVRO-system LNB:er med ±1 000 kHz stabilitet, är Intellian WorldView LNB-modulen byggd på den högsta stabiliteten på ±10 kHz som har 100 gånger mer noggrannhet och större signalkänslighet.
Dessutom tar denna LNB-modul emot satellit-TV-tjänster med flera band och multipolarisering över hela världen. Därför behöver båtägare inte manuellt byta LNB inuti antennkupolen varje gång fartyget passerar in i en annan satellitserviceregion.
DVB-S2 digital TV-mottagning
Vissa av HD-TV-tjänsterna har flyttat över till DVB-S2 och kommer att bli fler i framtiden. Tack vare Intellians banbrytande digitala TV-teknik DVB-S2 kan båtfolk nu njuta av sin favorit DTH (Direct To Home) underhållning till havs, precis som hemma.
Globalt satellitbibliotek
i9W inkluderar det förprogrammerade globala satellitbiblioteket som gör det möjligt för båtägare att välja önskad satellit medan de reser från region till region. När satelliten är vald kommer WorldView LNB-modulen automatiskt att växla till motsvarande lokala frekvens för att ta emot signalen.
Trådlös anslutning & Aptus mobil
Det inbyggda Wi-Fi-nätverket gör att ACU:n kan anslutas trådlöst. PC, bärbara datorer och smartphones kan användas för att ansluta till ACU och övervaka, styra och ändra systemets inställningar trådlöst. Intellian Aptus mobil är tillgänglig för nedladdning för att komma åt ACU via Wi-Fi och styra antennen från sin iPhone, iPad eller andra nätverksenheter. iPhone och iPad är registrerade varumärken som tillhör Apple Inc.

Specifications
| MODELL | i9W |
|---|---|
| DEL # | B4-919W2 |
| PRODUKTTYP | SATELLITE TV |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | REGIONAL - SEE COVERAGE MAP |
| VARUMÄRKE | INTELLIAN |
| ANVÄNDNINGSTYP | MARITIM |
| TYP TILLBEHÖR | ANTENNA |
| ANTENNS STORLEK | 85 cm (33.5 inch) |
| DRIFTSTEMPERATUR | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) |
| FREKVENS | Ku BAND |
| CERTIFIERINGAR | CE COMPLIANCE, FCC |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85176200 |
| VIKT | 56,2 kg (124 lb) |
| RADOME HEIGHT | 121.0 cm (47.5 inch) |
| RADOME DIAMETER | 113 cm (44.5 inch) |
| RECEPTION FREQUENCY | Ku-band: 10.7 ~ 12.75 GHz |
| POLARIZATION | CIRCULAR AND LINEAR |
| MINIMUM EIRP | 44dBW |
| AZIMUTH RANGE | 680º |
| ELEVATION RANGE | -15º to 90º |
| SHIP'S MOTION | Roll ±25º, Pitch ±15º |
| ROLL & PITCH RESPONSE RATE | 30º / sec |
| TURNING RATE | 30º / sec |
| VESSEL SIZE | OVER 80 FEET |
| RF OUTPUT | DUAL / QUAD OUTPUT |
Intellian i9W täckningskartor





