Iridium 9602N SBD Transceiver (4629A-9603N)
calcActive())">
Iridium 9602N SBD-transceivern, designad för att integreras i en trådlös dataapplikation med annan värdsystems hårdvara och mjukvara, tillhandahåller en komplett lösning, inklusive spårning av maritima fartyg, utrustningsövervakning och automatisk fordonslokalisering.
In stock
- VARUMÄRKE:
- IRIDIUM
- MODELL:
- 9602N
- DEL #:
- 4629A-9603N
- ORIGIN:
- Thailand
- Warranty:
- 12 MÅNADER
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Iridium-9602-SBD-Transceiver
221,45 €
Exkl. moms:
221,45 €
Exkl. moms:
- Buy 5 for 217,02 € 217,02 € each and save 2%
- Buy 10 for 214,81 € 214,81 € each and save 3%
- Buy 20 for 210,38 € 210,38 € each and save 5%
- Buy 50 for 205,95 € 205,95 € each and save 7%
- Buy 100 for 199,31 € 199,31 € each and save 10%
Iridium 9602N SBD Transceiver
Iridium 9602N SBD transceiver, designad för att integreras i en trådlös dataapplikation med annan värdsystems hårdvara och mjukvara, ger en komplett lösning för en specifik applikation eller vertikal marknad. Iridium 9602N är idealisk för M2M-lösningar, inklusive spårning av maritima fartyg, utrustningsövervakning och automatisk fordonslokalisering.
Iridiums globala SBD-tjänst med låg latens är den idealiska lösningen för att övervaka allt från containrar och lastbilar till flygplan och fartyg. Den är integrerad av Iridiums mervärdesåterförsäljare i vertikala marknadsapplikationer inom industrier som olja och gas, järnväg, sjöfart, flyg, allmännyttiga företag och regering/militär.
Iridium 9602N är en enkelkortstransceiver som tillhandahålls som en "black box" transceivermodul. Alla enhetsgränssnitt tillhandahålls av en enda flerpolig gränssnittskontakt, förutom antennkontakten. Endast kärnsändtagaren är försedd med 9602N. Alla andra slutanvändares fältapplikationsfunktioner såsom GPS, mikroprocessorbaserad logikkontroll, digitala och analoga ingångar, digitala och analoga utgångar strömförsörjning och antenn måste tillhandahållas av lösningsutvecklaren. Enhetens gränssnitt över användarkontakten består av ett seriellt datagränssnitt, DC-strömingång, tillgänglig nätverksutgång och en kontrolllinje för ström på/av. Iridium 9602N innehåller inte och kräver inte heller någon abonnentidentitetsmodul (även känt som ett SIM-kort) som ska sättas in i sändaren. Iridium 9602M är avsedd att användas som en transceivermodul monterad i ett annat värdsystem.
Specifications
| LEVERANS FRÅN | CALGARY, AB, CANADA |
|---|---|
| MODELL | 9602N |
| DEL # | 4629A-9603N |
| PRODUKTTYP | SATELLITE M2M |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | 100% GLOBAL |
| VARUMÄRKE | IRIDIUM |
| NÄTVERK | IRIDIUM |
| SERVICE | IRIDIUM SBD |
| ANVÄNDNINGSTYP | MARITIM, FORDONS |
| POWER REQUIREMENTS | +5 V +/- 0.5 V |
| DRIFTSTEMPERATUR | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| FREKVENS | L BAND (1-2 GHz) |
| APPLICATIONS | ENVIRONMENT & SAFETY MONITORING, FLEET MANAGEMENT, PERSONNEL & ASSET TRACKING, REMOTE AUTOMATION & CONTROL |
| CERTIFIERINGAR | CE COMPLIANCE, FCC, RoHS |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85177900 |
| KONSTELLATION | 66 SATELLITER |
| LÄNGD | 41 mm |
| BREDD | 45 mm |
| DJUP | 13 mm |
| VIKT | 30 grams |
Downloads
BROCHURES
(Size: 2.7 MB)
USER MANUALS
(Size: 1.2 MB)
Write a Review