Iridium Edge Solar
In stock
- VARUMÄRKE:
- IRIDIUM
- MODELL:
- EDGE SOLAR
- DEL #:
- EDGESOLAR9640
- ORIGIN:
- Mexiko
- Warranty:
- 12 MÅNADER
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 7-14 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Iridium-Edge-Solar-SBD-Modem
- Buy 2 for 477,43 € 477,43 € each and save 2%
- Buy 10 for 472,56 € 472,56 € each and save 3%
- Buy 20 for 467,69 € 467,69 € each and save 4%
- Buy 100 for 462,82 € 462,82 € each and save 5%
Iridium Edge Solar™
Den nya Iridium Edge Solar är designad för att vara en enkel, låg kostnad, solbaserad spårningsenhet. Något du kan fästa på en båt, fordon eller annan tillgång och sedan glömma. Regelbundna GPS-spårningsrapporter skulle sedan skickas från enheten, med det interna batteriet laddas av den inbyggda solpanelen.
Iridium Edge® Solar är en fristående och programmerbar, soldriven Short Burst Data-enhet (SBD®) som erbjuder GPS-spårning i realtid och lokal trådlös sensor och kommunikationsmöjligheter via Bluetooth. Produktens självladdning , låga underhållsbehov, långa fältlivslängd och over-the-air-konfiguration gör att Iridium Value-Added-återförsäljare kan skapa distinkta spårningsapplikationer som också kan implementeras för att skapa ännu mer komplexa lösningar. Iridium Edge Solar är för kunder som behöver en mycket enkel spårningsenhet som de kan ställa in och glömma. Därför om du behöver en enkel autonom tracker, med global täckning, som sänder med några timmars mellanrum, kan detta vara precis vad du behöver.
Funktioner hos Iridium Edge Solar inkluderar:
• Autonom GPS-spårning
• Bluetooth-kapacitet för trådlös sensorintegration och lokal enhetsanslutning
• Över-the-Air Konfigurationsändringar
• Intervall och schemalagda rapporteringslägen
• Starta/stoppa rapportering/rapportering i rörelse
• Helt inkapslad, inga externa anslutningar, skyddad mot vatteninträngning
• Accelerometer och magnetometer
• LED-statusindikator
Power Management detaljer:
• Solceller, laddningsbara och primära batterier
• Smart Power Management System
• Upp till 3 års hållbarhet
• Upp till 10 års livslängd
• Back-up batterikapacitet ger 2x per dag rapportering i upp till 5 år utan solenergi.
Nyckelmarknader:
- Fleet Management
- Fjärrövervakning
- SCADA
- Spårning av tillgångar
- Maritim
Specifications
| MODELL | EDGE SOLAR |
|---|---|
| DEL # | EDGESOLAR9640 |
| PRODUKTTYP | SATELLITE M2M |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | 100% GLOBAL |
| VARUMÄRKE | IRIDIUM |
| NÄTVERK | IRIDIUM |
| SERVICE | IRIDIUM SBD |
| ANVÄNDNINGSTYP | FIXED, MARITIM, FORDONS |
| POWER REQUIREMENTS | Internal Non-Rechargeable & Solar Chargeable Batteries |
| DRIFTSTEMPERATUR | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| INGRESS PROTECTION | IP 67 |
| FREKVENS | L BAND (1-2 GHz) |
| APPLICATIONS | AGRICULTURE, ASSET & VEHICLE TRACKING, OIL & GAS, SURFACE MINING, TRANSPORTATION |
| CERTIFIERINGAR | CE COMPLIANCE, FCC |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85177900 |
| KONSTELLATION | 66 SATELLITER |
| LÄNGD | 164 mm |
| BREDD | 71 mm |
| DJUP | 33 mm |
| VIKT | 470 grams |
Feature
Nätverk:
- Meddelandestorlek: 240 byte (mottagning), 370 byte (sändning)
- Frekvens: 1616 – 1626,5 MHz
Mekanisk:
- Mått: 130 mm (L) x 80 mm (B) x 30 mm (H)
- Inträngningsskydd: IP 67
- Sido- och bottenkabeln går ut
Miljö:
- Drifttemperaturområde: -40C till 85C
- Förvaringstemperaturintervall: -40C till 85C
Gränssnitt:
- RS232 AT kommandogränssnitt
- På/av styrledningar
Kraft:
- Strömförsörjning (9-32V), SAE J1455 Lastdumpningsskyddad
- Skydd mot omvänd polaritet
- Maximal effekt: 1,6W (topp för kort sändningsskur)
- Lågeffektlägen: < 100uA
Certifieringar:
- Iridium® satellitnätverkscertifiering
- FCC, IC, CE, Australien godkännanden
- RoHS-kompatibel
Iridiums globala täckningskarta

Iridium är den enda leverantören av verkligt globala satellit-röst- och datalösningar med fullständig täckning av jorden (inklusive hav, luftvägar och polarområden). Iridium-telefoner levererar viktiga kommunikationstjänster till och från avlägsna områden där ingen annan form av kommunikation är tillgänglig.