Cobham Explorer 540 BGAN M2M Terminal (403715A-00500)
TERMINALS | PLANS | ACCESSORIES | RENTALS | SUPPORT
In stock
- VARUMÄRKE:
- COBHAM
- MODELL:
- EXPLORER 540
- DEL #:
- 403715A-00550
- ORIGIN:
- Thailand
- Warranty:
- 12 MÅNADER
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Cobham-Explorer-540-M2M
Cobham Explorer 540 BGAN M2M Terminal
Pålitlig och mångsidig
EXPLORER 540 är världens första Machine-to-Machine (M2M) kommunikationsterminal som fungerar på både Inmarsat BGAN (Broadband Global Area Network) och 2G/3G/LTE-nätverk. Med motståndskraft en nyckelparameter inom M2M-nätverk, är det primära designmålet för EXPLORER 540 att tillhandahålla den mest pålitliga, men ändå mångsidiga M2M-anslutningen som finns tillgänglig idag.
Kostnadskontroll
Som den enda Inmarsat BGAN M2M-terminalen som erbjuder dubbellägesdrift, introducerar EXPLORER 540 unik flexibilitet och M2M-datakommunikationskostnadskontroll, eftersom den säkerställer att den mest kostnadseffektiva kommunikationstjänsten kan väljas beroende på plats. Som den mest avancerade BGAN M2M-terminalen som finns är EXPLORER 540 väl lämpad för skräddarsydda M2M-lösningar som IP SCADA för databackhaul, tillgångsspårning, realtidsövervakning och fjärrtelemetri.
Alltid tillgänglig
Säkerställer kontinuiteten i M2M IP-dataöverföring, som ofta har sitt ursprung i svåråtkomliga, avlägsna platser, EXPLORER 540:s dual-mode-drift ger betydande failover-möjligheter med automatisk växling mellan BGAN och mobilnät. För organisationer som överför kritiska realtidsdata inom sina M2M-nätverk ger EXPLORER 540:s dubbla läge oöverträffad tjänsttillgänglighet.
Vilken miljö som helst
EXPLORER 540 är en robust M2M-terminal designad för att tillhandahålla tillförlitlig och säker IP-data även i de tuffaste miljöerna. Med 20 x 20 cm och bara 1,6 kg är det den minsta och lättaste BGAN M2M-terminalen på marknaden idag. Den levereras med ett medföljande stolpfäste och är lätt att installera och enkelt att sätta upp. Det hållbara höljet och en damm- och vattenavvisande IP66-design gör EXPLORER 540 till det perfekta valet för alla typer av fast installation ute eller inne.
Specifications
| MODELL | EXPLORER 540 |
|---|---|
| DEL # | 403715A-00550 |
| GPU | 200 TOPS |
| PRODUKTTYP | SATELLITE M2M |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| VARUMÄRKE | COBHAM |
| NÄTVERK | INMARSAT |
| SERVICE | INMARSAT BGAN M2M |
| ANVÄNDNINGSTYP | FIXED |
| TYP TILLBEHÖR | TERMINAL |
| SPRÅK SOM STÖDS | ENGLISH, CHINESE, FRENCH, GERMAN, JAPANESE, RUSSIAN, SPANISH |
| INGRESS PROTECTION | IP 66 |
| FREKVENS | L BAND (1-2 GHz) |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85176200 |
| KONSTELLATION | 3 SATELLITER |
| LÄNGD | 202mm (8") |
| BREDD | 202mm (8") |
| DJUP | 51.8 mm (2") |
| VIKT | 1.6 kg (3.5 lbs) (with cellular modem) |
Feature
Cobham Explorer 540 funktioner
• EXPLORER 540 är BGAN M2M-certifierad och BGAN klass 2 typgodkänd för tjänster som BGAN Link
• Lätt och robust IP66-design säkerställer hållbarhet för extern montering - ingen kapsling behövs
• Stångfäste ingår i paketet
• Enkel att installera och använda
• Mångsidiga strömalternativ med både Power over Ethernet (PoE) och 10-32VDC-ingång
• Två kabelgenomföringar för enkel installation av standard ström- och Ethernet-kablar i det bakre höljet
• Fjärrhantering av terminalen via SMS inklusive konfiguration, felsökning och åtkomst till webbgränssnittet
• Det valfria cellulära 2G/3G/LTE-modemet är en integrerad del av designen
• Automatisk failover mellan BGAN och det mobila nätverket säkerställer kontinuerlig anslutning
What's included
• EXPLORER 540 terminal
• Stångfäste
• Snabbstartsguide
• Flerspråkig webbserver (ENG, FR, DE, ES, RU, JP och CN)
• 2 kabelgenomföringar och 1 blankplugg
• Säkerhetstorxbits för bakstycke
• Insexnyckel för stolpfäste
Inmarsat BGAN M2M Täckningskarta
