Cobham Explorer 540 BGAN M2M LTE-mobilmodem (403715A-101)
TERMINALS | PLANS | ACCESSORIES | RENTALS | SUPPORT
In stock
- VARUMÄRKE:
- COBHAM
- DEL #:
- 403715A-101
- ORIGIN:
- Danmark
- Warranty:
- 12 MÅNADER
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 7-14 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Explorer-Cellular-Modem
Cobham Explorer 540 BGAN M2M LTE mobilmodem (403756A-00500)
Genom att helt enkelt ansluta LTE-modemet på baksidan av EXPLORER 540 kan terminalen använda ett lokalt cellulärt nätverk som ett alternativ till BGAN, med automatisk failover mellan BGAN och cellulära nätverk.
LTE-modemet är fordonsklassat och designat för tuffa miljöer med ett utökat temperaturområde på -40 till +85°C, och det når genomströmningar på upp till 150 Mbps med LTE Cat. 4.
Specifications
| DEL # | 403715A-101 |
|---|---|
| GPU | 200 TOPS |
| PRODUKTTYP | SATELLITE M2M |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| VARUMÄRKE | COBHAM |
| NÄTVERK | INMARSAT |
| SERVICE | INMARSAT BGAN M2M |
| ANVÄNDNINGSTYP | FIXED |
| DRIFTSTEMPERATUR | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| INGRESS PROTECTION | IP 66 |
| LÄNGD | 85 mm |
| BREDD | 85 mm |
| DJUP | 40 mm |
| VIKT | 380 grams |