Intellian t240CK 3-axlig C-Ku Dual Band Global System med 240 cm (94,5 tum) reflektor och WorldView LNB Gen 2 (T3-246AC)
In stock
- VARUMÄRKE:
- INTELLIAN
- MODELL:
- t240CK
- DEL #:
- T3-246AC
- ORIGIN:
- Sydkorea
- Warranty:
- 3 YEARS PARTS 2 YEAR LABOR
- AVAILABILITY:
- ALLOW 8 TO 12 WEEKS FOR DELIVERY
- SKU:
- Intellian-t240CK-TV-System
Intellian t240CK 3-axligt globalt marint satellit-TV-system
t240CK är världens första antenn som kan ta emot både HD- och SD-satellit-TV-tjänster på C-band och Ku-band samtidigt från samma satellit. Intellians flerbands- och multipolariserande WorldView LNB gör det möjligt för användare att sömlöst ställa in alla satellit-TV-tjänster runt om i världen genom att helt enkelt trycka på en knapp varje gång fartyget passerar in i en annan satellittjänstregion.
Fiberklar
Intellian FiberLink-modulen ansluter antennen till enheterna under däck med en enda, förlustfri fiberoptisk kabel, som kan dras upp till 2000 M, vilket avsevärt förenklar installationen ombord. Med flera RF-utgångar från multiswitchen under däck kan både C- och Ku-Band-mottagare anslutas, vilket ger en sömlös användarupplevelse för gäster och besättning ombord.
Lösning för fjärrhantering
t240CK kan nås, övervakas och kontrolleras från vilken plats som helst i världen genom att komma åt ACU:s inbyggda Aptus Web-programvara, vilket gör det möjligt för integratörer att utföra rutinunderhållsaktiviteter som en hanterad tjänst. Dessa funktioner inkluderar uppgraderingar av firmware, övervakning av spårningsparametrar, loggning av prestandadata och systemdiagnostik med mera.
Specifications
| MODELL | t240CK |
|---|---|
| DEL # | T3-246AC |
| PRODUKTTYP | SATELLITE TV |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | REGIONAL - SEE COVERAGE MAP |
| VARUMÄRKE | INTELLIAN |
| NÄTVERK | DIRECTV, DISH NETWORK |
| ANVÄNDNINGSTYP | MARITIM |
| TYP TILLBEHÖR | ANTENNA |
| ANTENNS STORLEK | 240 cm (94 inch) |
| DRIFTSTEMPERATUR | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F ) |
| FREKVENS | Ku BAND, C BAND (4-8 GHz) |
| VIKT | 630 kg (1389 lb) A/C |
| RADOME HEIGHT | 353.0 cm (139 inch) |
| RADOME DIAMETER | 330 cm (130 inch) |
| RECEPTION FREQUENCY | Ku-band: 10.7 ~ 12.75 GHz, C-band: 3.4 ~ 4.2 GHz |
| MINIMUM EIRP | C-band: 31 dBW, Ku-band: 35 dBW |