Iridium Edge™
In stock
- VARUMÄRKE:
- IRIDIUM
- MODELL:
- EDGE
- DEL #:
- EDGE1601
- ORIGIN:
- Thailand
- Warranty:
- 12 MÅNADER
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Iridium-Edge-SBD-Modem
Iridium Edge™
Gör det möjligt för dina kunder att dra nytta av sina befintliga markbaserade lösningar för fleet management, telematik, säkerhet och andra fjärrövervakningstillämpningar genom Iridium Edge™, en färdig, pålitlig satellitkommunikationsenhet som kompletterar befintliga cellulära lösningar för att skapa dubbellägesanslutning för de mest avlägsna och otillgängliga områdena i världen.
Snabb time-to-market är en kritisk komponent i dagens mycket konkurrensutsatta kommunikationsmiljö. Iridium Edge™ är en nyckelfärdig, miljöförseglad, robust hårdvaruenhet som minskar kostnaderna och komplikationerna i samband med hårdvaruutveckling, tillverkning och certifiering av satellitspecifik terminal.
Huvudfunktioner hos Iridium Edge™:
- Maskinvaruförberedd enhet för enkel integration med låg risk
- Låg kostnadsenhet för prisvärd kundanpassning
- Satellittillägg för verkligt global täckning
- Tillgänglighet från hyllan för snabb tid till marknaden
- Robust strömförsörjning för industriella installationer
- Miljöskyddad för tuffa förhållanden
- 180° siktlinje för utsatta, delvis blockerade platser
- Iridium Short Burst Data℠ (SBD℠) modem för Iridiums överlägsna nätverksfördelar
Nyckelmarknader:
- Fleet Management
- Fjärrövervakning
- SCADA
- Spårning av tillgångar
- Maritim
Specifications
| MODELL | EDGE |
|---|---|
| DEL # | EDGE1601 |
| PRODUKTTYP | SATELLITE M2M |
| ANVÄNDNINGSOMRÅDE | 100% GLOBAL |
| VARUMÄRKE | IRIDIUM |
| NÄTVERK | IRIDIUM |
| SERVICE | IRIDIUM SBD |
| ANVÄNDNINGSTYP | FIXED, MARITIM, FORDONS |
| DRIFTSTEMPERATUR | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40ºC to 85ºC (-40ºF to 185ºF) |
| INGRESS PROTECTION | IP 67 |
| FREKVENS | L BAND (1-2 GHz) |
| APPLICATIONS | ASSET TRACKING, ENVIRONMENT & SAFETY MONITORING, FLEET MANAGEMENT, REMOTE AUTOMATION & CONTROL |
| CERTIFIERINGAR | CE COMPLIANCE, FCC |
| KONSTELLATION | 66 SATELLITER |
| LÄNGD | 130 mm (5.11") |
| BREDD | 80 mm (3.15") |
| DJUP | 30 mm (1.18") |
| VIKT | 330 grams (11.64 oz) |
Feature
Nätverk:
- Meddelandestorlek: 240 byte (mottagning), 370 byte (sändning)
- Frekvens: 1616 – 1626,5 MHz
Mekanisk:
- Mått: 130 mm (L) x 80 mm (B) x 30 mm (H)
- Inträngningsskydd: IP 67
- Sido- och bottenkabeln går ut
Miljö:
- Drifttemperaturområde: -40C till 85C
- Förvaringstemperaturintervall: -40C till 85C
Gränssnitt:
- RS232 AT kommandogränssnitt
- På/av styrledningar
Kraft:
- Strömförsörjning (9-32V), SAE J1455 Lastdumpningsskyddad
- Skydd mot omvänd polaritet
- Maximal effekt: 1,6W (topp för kort sändningsskur)
- Lågeffektlägen: < 100uA
Certifieringar:
- Iridium® satellitnätverkscertifiering
- FCC, IC, CE, Australien godkännanden
- RoHS-kompatibel
Iridiums globala täckningskarta

Iridium är den enda leverantören av verkligt globala satellit-röst- och datalösningar med fullständig täckning av jorden (inklusive hav, luftvägar och polarområden). Iridium-telefoner levererar viktiga kommunikationstjänster till och från avlägsna områden där ingen annan form av kommunikation är tillgänglig.