Intellian GX60HP Ka-bånd, 65 cm (25,6") High Power Global Xpress Terminal
Out of stock
- MÆRKE:
- INTELLIAN
- MODEL:
- GX60
- EN DEL #:
- GX1-62-111
- Warranty:
- 3 YEARS PARTS 2 YEAR LABOR
- AVAILABILITY:
- DISCONTINUED
- SKU:
- Intellian-GX60HP-System
Intellian v60GX VSAT Marine Antenne System (V60GX)
Kompakt Global Xpress Terminal
GX60 er en kompakt maritim stabiliseret terminal klar til brug på Inmarsats højhastigheds, Global Xpress (GX) bredbåndstjeneste. Bygget og leveret med et integreret GX-modem, installeres GX60 nemt og leverer højhastighedsforbindelse på ingen tid.
Enkel og hurtig installation
I mange år har opgradering af satellitkommunikationssystemer været en logistisk udfordring, ofte afhængig af tilgængeligheden af en landbaseret kran og krævet længere tid i havn.
GX60's lille størrelse, integrerede design og intuitive brugergrænseflade betyder, at operatører kan installere og idriftsætte terminalen på samme tid som et FleetBroadband-system. Ydermere, med hastigheder på op til 50 Mbps, leverer GX60 et stærkt investeringsafkast.
Komplet kommunikationsterminal
Standard VSAT-udstyr under dæk kan optage hele serverracks, afhængigt af netværkskonfigurationen. GX60's integrerede design kondenserer flere komponenter i en enkelt boks, hvilket frigør værdifuld lagerplads ombord.
Intellian GX60 Below Deck Terminal (BDT) inkluderer det integrerede Global Xpress Modem og en 8-ports Ethernet-switch, som muliggør direkte IP-forbindelse til en standard Wi-Fi-router eller fartøjets indbyggede netværksklare enheder. Når den enkle installationsproces er færdig, kan brugerne være online på få minutter.
BDT er også udstyret med sin egen Wi-Fi-antenne, der tillader trådløs forbindelse til din pc eller mobilenhed til overvågning og kontrol af terminalen via Intellians Aptus-software.
Specifications
| MODEL | GX60 |
|---|---|
| EN DEL # | GX1-62-111 |
| PRODUKTTYPE | SATELLIT INTERNET |
| MÆRKE | INTELLIAN |
| NETVÆRK | INMARSAT |
| SERVICE | INMARSAT GX |
| BRUG TYPE | MARITIM |
| FREKVENS | Ka BAND |
| VÆGT | 60 kg (132 lb) |
| RADOME HEIGHT | 103.0 cm (40.5 inch) |
| RADOME DIAMETER | 90 cm (35.5 inch) |
Inmarsat Global Xpress (GX) dækningskort

Dette kort viser Inmarsats forventede dækning efter den kommercielle introduktion af Inmarsat-5 F4 (I-5 F4). Positionen af I-5 F4 vist på dette kort er kun vejledende. Dette kort repræsenterer ikke en garanti for service. Global Xpress-dækning januar 2017.