Beam Iridium Extreme® PTT Grab ‘N’ Go Wireless Kit with 2 Handsets (PTTGNG-W1AB2)
In stock
- ΜΑΡΚΑ:
- BEAM
- ΜΟΝΤΕΛΟ:
- PTT GRAB N GO
- ΜΕΡΟΣ #:
- PTTGNG-W1AB2
- ORIGIN:
- Αυστραλία
- Warranty:
- 24 ΜΗΝΕΣ
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Beam-GrabnGo-PTTGNG-W1AB2
Beam Iridium Extreme® PTT Grab ‘N’ Go Wireless Kit with 2 Handsets (PTTGNG-W1AB2)
The BEAM Iridium Extreme Push-To-Talk Grab ‘N’ Go Wireless Kits provide a powerful communication device that can transmit and receive audio for up to 500m/1640ft away from the case (fitted with external antenna).
The Beam PTT Grab ‘N’ Go Wireless solution provides a clear and high quality audio that surpasses the output of the Extreme® Handset. It is the perfect partner for your Iridium Extreme PTT device. The PTT Grab ‘N’ Go kit supports the Extreme Handset in either PTT mode or standard voice mode. The same set up is available in a large case with in-built UPS battery or a small compact case*.
* UPS Battery option is not available in the Small case.
• Durable speaker and mic handset
• Enhanced clear audio
• Talk in or out of the vehicle
• Intuitive design, all in-built to a durable easy to carry case
• Optional UPS battery kit
• Integrated Iridium and GPS Antenna
Specifications
| ΜΟΝΤΕΛΟ | PTT GRAB N GO |
|---|---|
| ΜΕΡΟΣ # | PTTGNG-W1AB2 |
| ΤΥΠΟΣ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ | ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ |
| ΠΕΡΙΟΧΗ ΧΡΗΣΗΣ | 100% GLOBAL |
| ΜΑΡΚΑ | BEAM |
| ΔΙΚΤΥΟ | IRIDIUM |
| ΧΡΗΣΗ ΤΥΠΟΥ | ΘΑΛΑΣΣΙΟΣ, ΤΡΟΧΑΙΟΣ |
| ΤΥΠΟΣ ΑΞΕΣΟΥΑΡ | DOCKING STATION |
| ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ | -30°C to 70°C (-22°F to 158°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -35°C to 85°C (-31°F to 185°F) |
| ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ | L BAND (1-2 GHz) |
| ΣΥΜΒΑΤΟ ΜΕ | IRIDIUM 9575 EXTREME |
| ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ | PHONE, TEXT MESSAGING |
| ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ | IRIDIUM CERTIFIED, EMC COMPLIANCE, CE COMPLIANCE, RoHS, ELECTRICAL SAFETY, C-TICK |
| HARMONIZED TARIFF NUMBER | 85177900 |
| HEIGHT | 401 mm |
| ΠΛΑΤΟΣ | 307 mm |
| ΒΑΘΟΣ | 173 mm |