UBTECH Walker S2 Βιομηχανικό ανθρωποειδές ρομπότ + Δωρεάν αποστολή
In stock
- ΜΑΡΚΑ:
- UBTECH
- ΜΟΝΤΕΛΟ:
- WALKER S2
- ORIGIN:
- Κίνα
- AVAILABILITY:
- SUBJECT TO AVAILABILITY
- SKU:
- UBTECH-Walker-S2

Σχεδιασμός και χαρακτηριστικά
Τεχνολογία και προδιαγραφές
Βασικές τεχνολογίες
-
Τεχνητή νοημοσύνη &- Σχεδιασμός εργασιών: Ο Walker S2 χρησιμοποιεί το σύστημα Co-Agent της UBTech και το BrainNet 2.0 για πολυτροπική συλλογιστική και αυτόνομο έλεγχο.
-
Δυναμική κίνηση & έλεγχος ισορροπίας: Ο αλγόριθμος δυναμικής ισορροπίας πλήρους σώματος υποστηρίζει πολύπλοκες κινήσεις, όπως κλίση έως 170° και διατήρηση της σταθερότητας υπό διαταραχή.
-
Σύντηξη όρασης και αισθητήρων: Η στερεοσκοπική όραση διπλής RGB προσφέρει αντίληψη βάθους που μοιάζει με του ανθρώπου- πρόσθετοι αισθητήρες ιδιοδεκτικότητας και ανατροφοδότησης δύναμης υποστηρίζουν το χειρισμό και την ισορροπία.
-
Διαχείριση ενέργειας & εναλλαγή: Οι δύο υποδοχές μπαταριών, ο αυτόνομος μηχανισμός εναλλαγής και ο αλγόριθμος προγραμματισμού επιτρέπουν τη λειτουργία σχεδόν χωρίς διακοπή.
Βασικές προδιαγραφές
| Προδιαγραφές | Αξία |
|---|---|
| Μέγιστο ωφέλιμο φορτίο | ~15 kg σε χώρο εργασίας 0-1,8 m |
| Χρόνος αυτόνομης εναλλαγής μπαταριών | ~3 λεπτά |
Εφαρμογές και περιπτώσεις χρήσης
Πλεονεκτήματα / Οφέλη
-
Πραγματική λειτουργία 24/7: Η αυτόνομη εναλλαγή μπαταριών μειώνει τον χρόνο διακοπής λειτουργίας και υποστηρίζει τη συνεχή ανάπτυξη.
-
Φόρμα συμβατή με τον άνθρωπο: Επιτρέπει την ενσωμάτωση σε περιβάλλοντα που έχουν κατασκευαστεί για ανθρώπους χωρίς σημαντικές αλλαγές στην υποδομή.
-
Χειρισμός και χειρισμός φορτίου υψηλής ακρίβειας: Το ωφέλιμο φορτίο έως και 15 kg και ο λεπτός κινητικός έλεγχος επεκτείνουν το επιχειρησιακό του εύρος.
-
Αυτόνομη λήψη αποφάσεων: Η ολοκληρωμένη στοίβα τεχνητής νοημοσύνης υποστηρίζει σχεδιασμό εργασιών υψηλού επιπέδου και προσαρμοστική συμπεριφορά.
-
Δυνατότητα επεκτασιμότητας: Ο σχεδιασμός υποδηλώνει ετοιμότητα για μαζική ανάπτυξη σε έξυπνα εργοστάσια και οικοσυστήματα αυτοματισμού.
Τμήμα Συχνών Ερωτήσεων
Τι είναι το UBTech Walker S2;
Το Walker S2 είναι ένα βιομηχανικό ανθρωποειδές ρομπότ επόμενης γενιάς που αναπτύχθηκε από την UBTech, ικανό για κίνηση σε ανθρώπινη κλίμακα, χειρισμό και αυτόνομη εναλλαγή μπαταριών για λειτουργία 24 ώρες το 24ωρο.
Πώς λειτουργεί το Walker S2;
Συνδυάζει ένα ανθρωποειδές πλαίσιο 52-DOF, λογισμικό αντίληψης και σχεδιασμού με βάση την τεχνητή νοημοσύνη, αισθητήρες στερεοσκοπικής όρασης και ένα σύστημα εναλλαγής μπαταριών εν θερμώ με δύο μπαταρίες για την πλοήγηση, τον χειρισμό αντικειμένων και τη διατήρηση της συνεχούς λειτουργίας σε βιομηχανικά περιβάλλοντα.
Γιατί είναι σημαντικό το Walker S2;
Αντιμετωπίζοντας σημαντικά εμπόδια ανάπτυξης, όπως ο χρόνος διακοπής λειτουργίας και η προσαρμογή στο περιβάλλον, το Walker S2 σηματοδοτεί ένα σημαντικό βήμα προς την πρακτική, μεγάλης κλίμακας ενσωμάτωση ανθρωποειδών ρομπότ στη μεταποίηση και τα logistics.
Ποια είναι τα οφέλη του Walker S2;
Τα οφέλη περιλαμβάνουν συμβατότητα ανθρώπου-περιβάλλοντος, χειρισμό ωφέλιμου φορτίου έως 15 kg, σχεδόν αδιάλειπτη λειτουργία μέσω αυτόνομης εναλλαγής μπαταριών, χειρισμό υψηλής ακρίβειας και δυνατότητα απρόσκοπτης ενσωμάτωσης σε έξυπνα εργοστασιακά συστήματα.
Ύψος: 1,76 m- Βάρος: 95 kg- Ταχύτητα: 2 m/s σταθερά- Ωφέλιμο φορτίο όπλων: 15 kg: Υλικά: κράμα αλουμινίου αεροδιαστημικής ποιότητας και CFRP.
Specifications
| HS CODE | 8543709990 |
|---|---|
| ΜΟΝΤΕΛΟ | WALKER S2 |
| ROBOT TYPE | HUMANOID |
| ROBOT USE | FACTORY, INDUSTRIAL, LOGISTICS |
| TOTAL DOF | 52 DEGREES OF FREEDOM |
| HEAD / NECK DOF | 2 DEGREES OF FREEDOM |
| ARM DOF | 7 DEGREES OF FREEDOM |
| HAND DOF | 11 DEGREES OF FREEDOM |
| WAIST DOF | 2 DEGREES OF FREEDOM |
| LEG DOF | 6 DEGREES OF FREEDOM |
| MAXIMUM SPEED | 2 METERS / SECOND |
| OPERATING SPEED | 2 METERS / SECOND |
| CONNECTIVITY | WiFi |
| MAXIMUM PAYLOAD | 15 kg |
| SINGLE HAND LOAD | 7 kg |
| 3D LiDAR | NOT EQUIPPED |
| RUNTIME | UP TO 2.5 HOURS |
| SECONDARY DEVELOPMENT | SUPPORTED |
| ΜΑΡΚΑ | UBTECH |
| HEIGHT | 176.0 cm |
| ΒΑΡΟΣ | 70 kg |
Videos
Case Studies
World’s first mass humanoid robot delivery begins as UBTech sends Walker S2 units
UBTech wins US$37 million deal to deploy humanoid robots at China-Vietnam border crossings
Inside China’s Autonomous Border Robots: Walker S2 Ushers a New Era of Smart Patrol
UBTECH’s Walker S2 Humanoid Robot Steps Into Factories, Hundreds at a Time
China’s humanoid robots get factory jobs as UBTech’s model scores US$112 million in orders