Intellian i6 US Marine Satellit TV System med 60 cm (23,6 tommer) reflektor og All-Americas LNB (B4-609AA)
In stock
- MÆRKE:
- INTELLIAN
- MODEL:
- i6
- EN DEL #:
- B4-609AA
- Warranty:
- 3 YEARS PARTS 2 YEAR LABOR
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Intellian-i6-System-B4-609AA
Intellian i6 US Marine Satellit TV System med 60 cm (23,6 tommer) reflektor og All-Americas LNB (B4-609AA)
Intellian i6/i6P giver fremragende ydeevne og effektivitet i kommerciel kvalitet sammenlignet med antennesystemer i lignende størrelse. i6/i6P er ideelt designet til både over 70 fod. Traditionelt havde større marine satellitantenner besværlig vægt og komplicerede kabelinstallationsproblemer. Takket være i6's enkeltkabeldesign og den vakuumdannende teknologi har i6/i6P igen vist sig, at større kan være lettere og enklere. Med Intellian MIM kan sejlere nyde at bladre kanaler gennem automatisk satellitskift ligesom et hjemmesystem. Se installationsvejledningen til DISH Network MIM for yderligere detaljer.
Med sine patentanmeldte innovationer inden for Wide Range Search (WRS) og Dynamic Beam Tilting (DBT) teknologier kan i6/i6P altid tilbyde de mest præcise sporingsmuligheder og overlegen kvalitet af satellitsignalmodtagelser under ekstremt barske havforhold.
Det mest innovative design af i6/i6P er de integrerede HD- og TriSat-moduler i dens kontrolenhed. Dette giver bådejere mulighed for nemt at få adgang til deres foretrukne HDTV-kanaler fra førende satellit-tv-udbydere, ligesom de er vant til at gøre derhjemme.
i6/i6P har et indbygget GPS-system, som øger hastigheden af satellitsignaler. Derudover leverer i6P det indbyggede Auto Skew Angle Control-system for at opretholde optimal signalstyrke og øge kvaliteten af satellitmodtagelser i områder med svagt satellitsignal.
Et solidt greb om signalet
Intellians eksklusive Dynamic Beam Tilting (DBT) bruger en højtydende, konstant justerende sub-reflektor, som gør det muligt for antennen at forblive det stærkeste signal til enhver tid, mens fartøjet sejler med høj hastighed.
Hurtigere signalopsamling
Intellians eksklusive Wide Range Search (WRS) algoritme gør det muligt for antennen at søge, finde og låse på et signal med en utrolig hastighed og nøjagtighed.
Enkel og nem installation
Med et enkelt kabel til at forbinde antennen og ACU'en er Intellian i6-systemerne hurtige og nemme at installere. Vores avancerede ACU er designet til at kræve minimal opsætning, så du kan begynde at nyde tv-programmer ombord på din båd på ingen tid.
Stil ind på dine foretrukne HDTV-kanaler
Intellians i6/i6P leverer HD-kanaler fra Ku-båndet. HD-modulet er faktisk indbygget i Antenne Control Unit på Intellian i6/i6P for problemfri integration og nem installation.
Indbygget GPS
Intellian i6/i6P inkluderer en indbygget GPS for lettere betjening og hurtigere signalopsamling. Det gør det muligt for i6/i6P at have højere nøjagtighed og nem betjening, uanset hvor fartøjet sejler.
Uovertruffen præstation
60 cm reflektordiameter med landsdækkende dækning til Nord- og Sydamerika, Europa og den regionale service rundt om i verden.
Trådløs forbindelse & Aptus mobil
Den indbyggede Wi-Fi gør det muligt at tilslutte ACU'en trådløst. PC'er, bærbare computere og smartphones kan bruges til at oprette forbindelse til ACU'en og overvåge, styre og ændre systemets indstillinger trådløst. Intellian Aptus mobile er tilgængelig til download for at få adgang til ACU'en via Wi-Fi og betjene antennen fra deres iPhone, iPad eller andre netværksenheder. iPhone og iPad er registrerede varemærker tilhørende Apple Inc.

Specifications
| MODEL | i6 |
|---|---|
| EN DEL # | B4-609AA |
| PRODUKTTYPE | SATELLITE TV |
| ANVENDELSESOMRÅDE | REGIONAL - SEE COVERAGE MAP |
| MÆRKE | INTELLIAN |
| NETVÆRK | BELL TV, DIRECTV, DISH NETWORK |
| BRUG TYPE | MARITIM |
| TILBEHØRSTYPE | ANTENNA |
| ANTENNE STØRRELSE | 60 cm (23.6 inch) |
| DRIFTSTEMPERATUR | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) |
| FREKVENS | Ku BAND |
| CERTIFIKATIONER | CE COMPLIANCE, FCC |
| VÆGT | 20,0 kg (44,0 livres) |
| RADOME HEIGHT | 72 cm (28.3 inch) |
| RADOME DIAMETER | 70 cm (27.6 inch) |
| RECEPTION FREQUENCY | Ku-band: 10.7 ~ 12.75 GHz |
| POLARIZATION | CIRCULAR AND LINEAR |
| MINIMUM EIRP | 46dBW |
| AZIMUTH RANGE | 680º |
| ELEVATION RANGE | 5º to 90º |
| SHIP'S MOTION | Roll ±25º, Pitch ±15º |
| ROLL & PITCH RESPONSE RATE | 45º / sec |
| TURNING RATE | 45º / sec |
| VESSEL SIZE | OVER 70 FEET |
| RF OUTPUT | QUAD OUTPUT |
Feature
- Automatisk satellitsøgning og -identifikationsfunktion
- 2-akset højhastigheds sporingssystem
- 60 cm (24 tommer) parabolantenne til modtagelse af Ku-Band satellitsignaler
- Cirkulær eller lineær polarisering afhængigt af område og valgt LNB
- Indbygget HD-modul til Ku-band HD TV-modtagelse
- iQ²-teknologien giver dig mulighed for hurtigt at stille ind, opretholde en solid signallås og nyde din yndlings-tv-programmering i stille og rolige omgivelser
- Wide Range Search (WRS) Algoritmen leverer den hurtigste signalopsamling, der er tilgængelig overalt
- Dynamic Beam Tilting (DBT) teknologi bruger intelligent stråleanalyse i realtid for at sikre overlegen signalkvalitet, mens påtrængende baggrundsstøj, der opleves med konventionelle antenner, elimineres
- Intuitive kontroller og digital satellitinformationsvisning på ACU'en
- Trådløse automatiserede opdateringer og diagnostik via Aptus PC og Aptus Mobile
- DC Out Port for nem strømforsyning til Intellian MIM eller Shaw Decoder Module
- Flere modtagere og tv'er kan tilsluttes ved hjælp af en multi-switch eller Intellian MIM (Multi-Satellite Interface Module)
- Ved hjælp af MIM kan en mastermodtager vælges til at styre målsatellitten
- I Nordamerika, når du bruger Dish eller Bell TV, kræves der en MIM, som muliggør automatisk satellitskift fra din fjernbetjening ligesom du gør derhjemme
- i6 inkluderer en indbygget GPS inde i antenneenheden for hurtigere signalopsamling. Skibets GPS kan også tilsluttes via NMEA 0183-porten på bagpanelet af ACU'en
- 70 cm (27,5 tommer) antenneradomdiameter
- Antenne vejer mindre end 20 kg (44 lbs)
- Brancheførende 3-års reservedels- og håndværksgaranti med 2-års arbejdsgaranti for alle antennesystemer, hvilket sikrer ro i sindet med din hardwareinvestering
- Den nye garantipolitik (3 års dele og 2 års arbejdskraft) er kun gyldig for produkter købt efter 1. januar 2017
What's included
Alle satellitsystemer inkluderer følgende dele som standard
- Antenne & Radome 60 cm (24″) reflektor & LNB
- ACU (antennekontrolenhed)
- PC Controller Program (Software CD inkluderet)
- Installations- og betjeningsvejledning
- Installationsskabelon
- Hurtig installationsvejledning
Installationssæt
- ACU bordmonteringsbeslag × 2EA
- 15 m (49 fod) × 1EA Antenne-ACU RG6 koaksialkabel
- 3 m (10 fod) × 1EA ACU-IRD RG6 koaksialkabel
- 10 m (33 fod) × 1EA DC strømkabel
- 1,8 m (6 fod) × 1EA PC seriel kabel
- Forbindelser og skruer