Intellian i9P Auto Skew US / Canada Marine Satellit TV System (B4-919AA)
In stock
- MÆRKE:
- INTELLIAN
- MODEL:
- i9P
- EN DEL #:
- B4-919AA
- Warranty:
- 3 YEARS PARTS 1 YEAR LABOR
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 3-5 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Intellian-i9P-System-B4-919AA
Intellian i9P Marine Satellit TV System (B4-919AA)
Intellian i9P tilbyder de mest kraftfulde og pålidelige satellit-tv-modtagelser til både fritids- og kommercielle fartøjer over 80 fod. i9P's stilfulde design gør, at den passer perfekt ind i moderne strømlinede fartøjer.
Med sine patentanmeldte innovationer inden for Wide Range Search (WRS) og Dynamic Beam Tilting (DBT) teknologier, selv uden overflødige bevægelsessensorer, kan i9P altid garantere krystalklar satellit-tv-modtagelse med lyd i CD-kvalitet, selv under de hårdeste havforhold .
Det mest innovative design af i9P er de integrerede HD- og TriSat-moduler i dens styreenhed. Dette gør i9P til det første havantenne-tv-system i historien, der giver bådejere mulighed for at få adgang til hundredvis af HDTV-kanaler fra førende satellit-tv-tjenesteudbydere uden ekstra konverteringsværktøjer eller kabelledninger. Med Intellian MIM kan sejlere nyde at bladre kanaler gennem automatisk satellitskift ligesom et hjemmesystem. Se installationsvejledningen til DISH Network MIM for yderligere detaljer. Derudover giver denne kontrolenhed bådejere en interaktiv betjeningsplatform gennem sin pc-controllersoftware med en meget venlig brugergrænseflade og udfyldt liste over verdens satellitbiblioteker.
i9P tilbyder også det integrerede Auto Skew Angle Control-system og et meget præcist GPS-system, som ikke kun accelererer hastigheden af satellitsignalopsamlingstid, men også forbedrer kvaliteten af satellitmodtagelse i områder med svagt satellitsignal.
Et solidt greb om signalet
Intellians eksklusive Dynamic Beam Tilting (DBT) bruger en højtydende, konstant justerende sub-reflektor, som gør det muligt for antennen at forblive det stærkeste signal til enhver tid, mens fartøjet sejler med høj hastighed.
Hurtigere signalopsamling
Intellians eksklusive Wide Range Search (WRS) algoritme gør det muligt for antennen at søge, finde og låse på et signal med en utrolig hastighed og nøjagtighed.
Den mest kraftfulde ydeevne
85 cm reflektordiameter med landsdækkende dækning til Nord- og Sydamerika, Europa og den regionale service rundt om i verden.
Stil ind på dine foretrukne HDTV-kanaler
Intellians i9P leverer HD-kanaler fra Ku-båndet. HD-modulet er faktisk indbygget i Antenne Control Unit på Intellian i9P for problemfri integration og nem installation.
Indbygget GPS
Intellian i9P inkluderer en indbygget GPS for lettere betjening og hurtigere signalopsamling.
Trådløs forbindelse & Aptus mobil
Den indbyggede Wi-Fi gør det muligt at tilslutte ACU'en trådløst. PC'er, bærbare computere og smartphones kan bruges til at oprette forbindelse til ACU'en og monitoren, styre og ændre systemets indstillinger trådløst. Intellian Aptus mobile er tilgængelig til download for at få adgang til ACU'en via Wi-Fi og betjene antennen fra deres iPhone, iPad eller andre netværksenheder. iPhone og iPad er registrerede varemærker tilhørende Apple Inc.
Alt-i-et system
Automatisk skævvinkelkontrolsystem, GPS og udvidet højdeområde leveret som standardindstilling gør det muligt for i9P at have forbedret signalmodtagelse i svage satellitsignaldækningsområder og have nøjagtighed og nem betjening, uanset hvor fartøjet sejler.

Specifications
| MODEL | i9P |
|---|---|
| EN DEL # | B4-919AA |
| PRODUKTTYPE | SATELLITE TV |
| ANVENDELSESOMRÅDE | REGIONAL - SEE COVERAGE MAP |
| MÆRKE | INTELLIAN |
| NETVÆRK | BELL TV, DIRECTV, DISH NETWORK |
| BRUG TYPE | MARITIM |
| TILBEHØRSTYPE | ANTENNA |
| ANTENNE STØRRELSE | 85 cm (33.5 inch) |
| DRIFTSTEMPERATUR | -25°C to 55°C (-13°F to 131°F) |
| STORAGE TEMPERATURE | -40°C to 80°C (-40°F to 176°F) |
| FREKVENS | Ku BAND |
| CERTIFIKATIONER | CE COMPLIANCE, FCC |
| VÆGT | 56,2 kg (124 lb) |
| RADOME HEIGHT | 121.0 cm (47.5 inch) |
| RADOME DIAMETER | 113 cm (44.5 inch) |
| RECEPTION FREQUENCY | Ku-band: 10.7 ~ 12.75 GHz |
| POLARIZATION | CIRCULAR AND LINEAR |
| MINIMUM EIRP | 44dBW |
| AZIMUTH RANGE | 680º |
| ELEVATION RANGE | -15º to 90º |
| SHIP'S MOTION | Roll ±25º, Pitch ±15º |
| ROLL & PITCH RESPONSE RATE | 30º / sec |
| TURNING RATE | 30º / sec |
| VESSEL SIZE | OVER 80 FEET |
| RF OUTPUT | DUAL / QUAD OUTPUT |
Feature
Fuldt automatiseret system
Automatisk satellitsøgning og identifikation. 2-aksede trinmotorer til at stabilisere piedestalen.
Forbedret antenne
Meget effektiv 34 tommer parabolantenne muliggør 44dBW af minimum EIRP. RHCP / LHCP, Vertikal / Horisontal polarisering.
Wide Range Search (WRS) Algoritme
Konkurrentmetoder søger efter hovedlappens smalle båndbredde. Imidlertid søger Intellians eksklusive WRS efter det brede udvalg af sidelapper og hopper op til hovedlappen, hvilket giver hurtigere satellitopsamling.
Fuldt automatiseret digital videoudsendelse (DVB)
Identifikation DVB-dekoder med CPLD muliggør højhastighedsidentifikation.
Dynamic Beam Tilting (DBT) teknologi
En højhastigheds-subreflektor roterer af aksen, kontrollerer signalstyrken med 50 gange i sekundet og kompenserer for sporingsretningen. Mindre bevægelse af hovedreflektoren betyder mindre støj og forlænger produktets levetid.
DVB-S2 signalidentifikation
Højhastighedsidentifikation ved hjælp af DVB-S2-dekoder.
Ny type antennekontrolenhed
• Let at ændre og opdatere satellitoplysninger
• Nem kontrol af antennestatus og automatisk diagnose
• Nem antennestyring ved hjælp af pc-interface
Automatisk polarisering (skævvinkel) kontrol
Automatisk skævvinkelkontrolsystem (-90°~ +90°) til lineær vandret/lodret polarisering.
Indbygget GPS og NMEA 0183 Interface Port
i9P inkluderer en indbygget GPS inde i antenneenheden for hurtigere signalopsamling. Skibets GPS kan også tilsluttes gennem NMEA 0183-porten på ACU'ens bagpanel.
Intellian i9P dækningskort





