Starlink Aviation High Speed Satellite Internet Kit for Aircraft
calcActive())">
This is the fastest satellite internet device available with streaming speeds up to 100Mbps! Power source required.
In stock
- MARCA:
- STARLINK
- MODELLO:
- HIGH SPEED INTERNET KIT FOR AIRCRAFT
- AVAILABILITY:
- USUALLY SHIPS IN 7-14 BUSINESS DAYS
- SKU:
- Starlink-Aviation-High-Speed-Kit
Starlink Maritime High Performance Satellite Kit Terminal for Boats
How to Setup and Install your Starlink Kit
Specifications
| MODELLO | HIGH SPEED INTERNET KIT FOR AIRCRAFT |
|---|---|
| TIPOLOGIA DI PRODOTTO | INTERNET SATELLITARE |
| ZONA DI UTILIZZO | GLOBAL (EXCEPT POLAR REGIONS) |
| MARCA | STARLINK |
| RETE | STARLINK |
| TIPO DI UTILIZZO | AVIATION |
| TIPO DI ACCESSORIO | TERMINAL |
| TEMPERATURA DI ESERCIZIO | -30ºC to 55ºC (-22°F to 131°F) |
| LINGUE SUPPORTATE | ENGLISH |
| INGRESS PROTECTION | IP 54 (TERMINAL), IP 56 (ANTENNA) |
| FREQUENZA | Ka BAND, Ku BAND |
| CERTIFICAZIONI | FCC |
| COSTELLAZIONE | OLTRE 5000 SATELLITI |
| LUNGHEZZA | 575 mm |
| LARGHEZZA | 575 mm |
| PROFONDITÀ | 41 mm |
| PESO | 5.9 kg (13 lbs) without Cable; 6.7 kg (15 lbs) with 8 m (26.2 ft) Cable |
What's included
Write a Review